6.2.1. Magas nyomás – Linómetszet

A linómetszet klasszikus magasnyomású eljárás, mely tulajdonképpen formailag a fametszet tradícióit viszi tovább, olyannyira, hogy néha alaposabb vizsgálatot igényel a megkülönböztetés. Az első linóleummetszeteket a német Die Brücke expresszionista művészcsoport készítette az 1900-as évek elején. (Szenteczki 2003. p. 126-127.) A linóleum megmunkálása jelentősen egyszerűbb. A hetvenes, nyolcvanas években könnyen lehetett ipari linóleumot beszerezni, melyet elsősorban burkolóanyagként használtak fel. Az anyagok azonban az idők során tökéletesedtek, finomodtak. A kényelmi fejlődés, az esztétikai igény, valamint a házgyári lakótelepek megszűnése a klasszikus ipari linóleum (PVC) szinte teljes visszaszorulását eredményezte a kereskedelemből, így napjainkban jószerivel már csak másodkézből lehet vásárolni. A művészi célra szolgáló linóleum jóval könnyebben munkálható meg, de sokkalta drágább, viszont beszerezhető, csakúgy, mint a metszéshez szükséges kések a szakboltokban, valamint az igényesebb és széles választékot kínáló papírboltokban egyaránt.

A klasszikus fekete-fehér hagyományos linómetszet esetében hasznos eljárás a vésés megkezdése előtt a tónusos rajzot átírnunk tus segítségével papírra, fekete és fehér, pozitív és negatív foltokra.

32. ábra – Linóleumdúc magasnyomáshoz. Hallgatói munka. Festészet – grafika fakultáció I.
32. ábra – Linóleumdúc magasnyomáshoz. Hallgatói munka.
Festészet – grafika fakultáció I.

33. ábra – Linómetszet. Hallgatói munka. Festészet – grafika fakultáció I.
33. ábra – Linómetszet. Hallgatói munka. Festészet – grafika fakultáció I.

34. ábra – Linómetszet. Hallgatói munka. Festészet – grafika fakultáció I.
34. ábra – Linómetszet. Hallgatói munka. Festészet – grafika fakultáció I.

A kötetre így hivatkozzon: Németh Tamás (szerk.): Gáspárdy Tibor: Festészet – Grafika. Soproni Egyetem Kiadó, Sopron, 2021.
A szerkesztés lezárva: 2021. november 2. | Licenc: CC BY-NC-ND 4.0, Nevezd meg! – Ne add el! – Ne változtasd!