negyedik fejezet (4, 14-44)


A názáreti nyilatkozat (4, 14-30)

14. Jézus a Lélek erejével eltelve visszatért Galileába.
Híre elterjedt az egész környéken.
15. Tanított az ottani zsinagógákban és mindenki
dicsérettel illette őt.
16. Eljutott Názáretbe is, ahol nevelkedett.
Szokása szerint bement szombaton a zsinagógába
és olvasásra jelentkezett.
17. Izajás könyvét adták neki. Kinyitotta a könyvet
és éppen arra a helyre talált, ahol ez van írva:
18. «Az Úr Lelke rajtam: ő kent föl engem,
hogy örömhírt vigyek a szegényeknek,
ő küldött engem, hogy szabadulást hirdessek a
raboknak és a vakoknak megvilágosodást,
hogy szabadulást vigyek az elnyomottaknak,
19. és hirdessem az Úr kegyben álló esztendejét».
20. Azután összetekerte az írást, visszaadta a
szolgának és leült. A zsinagógában minden
szem rászegeződött.
21. Akkor beszélni kezdett nekik: «Ma beteljesedett
az írás, amit az imént hallottatok».
22. Mindnyájan tanúságot tettek ellene, és elképedtek
a kegyelemre utaló szavakon, amelyek ajkáról
elhangzottak. «Nem József fia ez?» - kérdezgették.
23. Így szólt hát hozzájuk: «Bizonyára ezt a mondást
fogjátok nekem szegezni: Orvos, gyógyítsd
önmagadat! Tedd idehaza is azt, amit
hallomásunk szerint Kafarnaumban tettél!»
24. «Bizony mondom nektek - folytatta - sehol
sincs a prófétának kevesebb becsülete, mint
a saját hazájában.
25. Igazán mondom nektek: Sok özvegy élt Izraelben
Illés napjaiban, amikor három évre és hat hónapra
bezárult az ég, úgy hogy nagy éhínség támadt az
egész földön.
26. De közülük egyikhez sem kapott Illés küldetést,
csak a szidoni Száreptában élő özvegyasszonyhoz.
27. Leprás is sok élt Izraelben Elizeus próféta idején,
de azok közül sem tisztult meg más, csak a szíriai
Naamán».
28. Ennek hallatára esztelen harag szállta meg
mindnyájukat a zsinagógában.
29. Fölugráltak és kiűzték városukból. Fölvezették
annak a hegynek tetejére, amelyen városuk
épült, hogy onnan letaszítsák.
30. Ő azonban áthaladt közöttük és elment.

Jézus pusztai tartózkodását az Isten Lelkével való találkozásnak (1. v.) folytatólagossága jellemezte. A Lélek vitte őt a pusztába, és tölti el erejével (dünamisz: 14. v.). Erről rögtön bizonyságot tesz prófétai síkon (midőn a tömeget a zsinagógákban oktatja: 15. és 31. v.) és a cselekvés síkján (midőn megnyitja a harcot a megszállottak ellen: 33-35. és 41. v.).

A 14. és 15. vers «összefoglalja» Jézus első galileai szolgálatát, és ez az összefoglalás szolgál a názáreti jelenet bevezetésére.[1] Az evangélista zsinagógai «tanításokról» (edidaszken) beszél, jóllehet a kifejezés jobban illik az apostolok jövendő tevékenységére (vö. ApCsel 9,20; 13, 5.14 stb.). Valójában témák egyszerű érintéséről van szó, amelyeknek nincs olyan koreográfiájuk és ünnepélyes jellegük, mint amilyet az evangélista a názáreti vagy a kafarnaumi találkozásnak tulajdonít. Lukács még azokat a sikereket is említi, amelyeket e tanítások általában aratnak, valamint a tömeg részéről adott helyes értelmezést, amely a tanításokat isteni megnyilvánulásoknak tekinti (vö. doxadzó: dicsőíteni, 15. v.).

A harmadik evangélium logikája szerint Jézus úgy halad Jeruzsálem felé, hogy sosem fordul vissza. Szolgálata ezért csak Názáretben kezdődhet, abban a városban, amelyben nevelkedett és ifjúságát töltötte. Itt tartózkodik, midőn ráébred hivatására, és innen indul, hogy beteljesítse misszióját. Ezért Lukács előrehozza a Mk 6, 1-6 jelenetét (vö. Mt 13, 54-58), és ezt különleges szereppel ruházza fel. Jézus földijei előtt hivatalosan messiási prófétaként mutatkozik be, midőn az Iz 61, 1-2 szavait saját személyére alkalmazza. Ő lesz népének és mindazoknak szabadítója, akik üldöztetést és igazságtalanságot szenvednek. Názáretben megnyilatkozását megakadályozza a bizalmatlanság és még inkább hallgatóinak ellenséges magatartása. E megnyilatkozást folytatja és teszi teljessé Kafarnaumban. A két jelenet, a názáreti és a kafarnaumi, ellensúlyozza és kiegészíti egymást. Kafarnaumban Jézus azt valósítja meg, amit szülővárosában felvázolt.[2] A názáretiek nem ismerik fel benne a messiást, Kafarnaumban ellenben még a démonok is annak nyilvánítják. Az evangélium a zsidók számára rendeltetett, de befogadásra immár csak a pogányok körében talál.

A názáreti megnyilatkozás a szokásos szombati liturgia keretében történt, amelyen a helység vallási vezetői, a legjámborabb és ezért legfanatikusabb személyei vettek részt. Jézus bizonyára nem első alkalommal lépett be városának zsinagógájába.[3] Az evangélista megemlíti, hogy ez «szokása» volt (16. v.). Lehetséges, hogy más körülmények között is «jelentkezett olvasásra», de sosem fogott ilyen jellegű beszédbe. E nap krónikája nem vált történelemmé, de az evangélista megpróbálta ezt rekonstruálni, miközben képzeletét és a témára vonatkozó értesüléseit egyaránt használta. A názáreti zsinagóga mindenütt fellelhető, még a keresztény gyülekezetekben is, amelyekbe a hívők azért jönnek össze, hogy hallgassák az evangéliumot. A süketség és a bizalmatlanság ugyancsak mindenütt megtalálható.

A zsinagógai gyakorlat mindenki számára lehetővé tette, hogy szólásra emelkedjen a meghallgatott szöveggel kapcsolatban. Lehet, hogy mielőtt Jézus felemelkedett és jelezte, hogy meg akar szólalni, mások már beszéltek. Átnyújtottak neki egy tekercset, azt széthajtogatta, és olvasni kezdte (17. v.). Miután befejezte az olvasást, a tekercset összetekerte, és visszaadta a szolgának (20. v.). Az egész ceremóniának ez a pontos megjelenítése az esemény jelentőségét kívánja aláhúzni.[4] A választott vagy véletlenszerűen talált részlet Deutero-Izajástól való, de néhány módosítással. Az evangélista az Iz 61,1-el kezd: elhagy egy részletet («és meggyógyítsam a megtört szívűeket»), amelyet spirituális értelemben lehetett volna venni, és ezt helyettesíti az Iz 58,6-ból vett másik, világosabb részlettel («szabadon bocsátani az elnyomottakat»), majd az Iz 61,2-vel (a kegyelem esztendeje) adja a befejezést. Az Iz 61, 1-2 szerzője saját prófétai meghívására emlékezik. Ő küldetett arra, hogy szabadulást hirdessen honfitársainak és mindazoknak, akik igazságtalanságtól és elnyomástól szenvednek. A száműzetésnek vége, de még nem látszik, hogy a valódi szabadság, a béke és az igazságosság érvényre jutott volna. A próféta azért jött, hogy sürgesse ezek megvalósulását. A próféta fogalma alapján sugalmazás alatt álló ember, ezért elsőként a Lélekkel való fölkenéséről emlékezik meg, amit különleges módon kapott meg. A szöveg «fölkenésről» beszél, ami sajátos beiktatásra és küldetésre enged következtetni.[5] Az elnyomottak felszabadítása nem másodlagos feladat. Ellenkezőleg, ez a voltaképpeni evangélium. Az Iz 58,6 szerzője számára a valódi böjt abban áll, hogy önmagunkat az irgalmasság cselekedetei által embertársunk szolgálatára szenteljük, mely cselekedetek egyike a rabok kiszabadítása. A «szegények», akikhez az üzenet szól, azok, akik híján vannak a szükséges javaknak, de elsősorban a szabadságnak. Ez az, ami «megtört szívűekké» teszi őket. Nem szabad megelégedni vigasztalásukkal, hanem ki kell emelni őket sanyargatott helyzetükből.[6] Az Iz 61,1-ben szereplő iaomai (meggyógyítani) ige az orvosi szóhasználatból való. Azt sugallja, hogy a fizikai egészséget is a messiási javak közé kell sorolni. «Szegények és megtört szívűek» különösen a rabok, a háború vagy a politikai pártoskodások áldozatai. A korabeli barbár szokások szerint ezeket deportálták, a zsarnokok és pribékeik megostorozták, majd sötét börtönökbe hajtották őket, ahol lassanként meggyengült látóképességük vagy teljesen megvakultak. Számukra a szolgaság vége (apheszisz) látásuk visszanyerését, a sebeikből való felgyógyulást is jelentette.

Ennek az általános felszabadulásnak örömhírét Izajás «az Úr kegyelmi esztendejének» meghirdetésében foglalja össze, amely valószínűleg a jubileumi évre történő utalás. Ennek rendeltetése az volt, hogy az embereket eredeti állapotukba visszahelyezve megszüntesse a történelemben létrejött egyenlőtlenségeket.[7] Az «Úrnak dektosz (alkalmas, kedves, kegyben álló)» kifejezés (vö. 4,24; ApCsel 10,35) olyan időszakra utal, amikor teljesebb fényben tündököl az ő irgalma, jóakarata és kegyelme (vö. 2,14: eudokia). A próféta nem tesz mást, mint hogy leírja azt az állapotot, amely miatt az izraelita közösség évszázadok óta szenved. Ez a szenvedő közösség az evangélista számára azoknak az embereknek többsége, akik számára az evangéliumot hirdetni fogják.

A szentírási részlet feszültségektől és reményektől terhes. A hallgatóságot azonban még a szövegnél is jobban érdekli a soron következő «mester», aki felkészült, hogy megtartsa talán éppen első szónoki bemutatkozását (20. v.). E nagy várakozás alapján arra gondolhatnánk, hogy a názáretieknek már tudomásuk volt Jézus néhány kijelentéséről, és most várják, hogy igazolja ezeket; kommentárjuk azonban, amelyet a Mk 6, 1-3 különösen is megerősít, arról tanúskodik, hogy Jézus a teljes ismeretlenségből lépett elő.

Az izajási és a jézusi prédikáció közötti távolságot a «ma» (szémeron: 21. v.) időhatározó szó jelzi. Az, ami egyszerű meghirdetés volt, immár történelmi valóság. Ez a «ma», amely a názáreti zsinagógában most felhangzik, megnyitja a messiási időt (kairosz), az üdvösség végérvényes korszakát.[8] Jézus hallgatói ezt közvetlenül megtapasztalhatják. Az Iz 61, 1-2-ben megjövendölt «messiási próféta» előttük van, szemük előtt áll. Éppen beszédjének meghallgatására készülnek. Ő az, akire leszállt a Lélek (3,22; vö. 2,35; ApCsel 1,8), és aki arra szentelődött, hogy hirdesse az örömhírt a szegény és nélkülöző embereknek (vö. ApCsel 4,27; 10,38). Az evangélista nem írja le annak részleteit, hogy Jézus hogyan alkalmazta az Iz 61, 1-2-őt, de sejteti. Gyakorlatilag nem tesz mást, mint személyére és küldetésére vonatkoztatva aktualizálja az olvasott részletet. Az iskolás teológia kifejezésével az ilyen műveletet a korabeli iskolákban gyakorta használatos pesher kifejezéssel jelölik.[9]

Jézus «homíliája» feltehetően nem volt rövid. Lukács csak címét idézi (21. v.), de a «beszélni kezdett» megjegyzés értésünkre adja, hogy refrénszerűen visszatérő és hangsúlyozottan ismételt gondolatokról van szó. A «szegények», a «megtört szívűek» és a «rabok» számára véget ért erőszakos kirekesztettségük korszaka. Itt azonban nemcsak «örömhírről» van szó, hanem küszöbön álló megvalósulásról is. Az Izajás hirdette «örömhírnek» közvetlen, történeti és evilági jelentősége van, mert ilyen jellegűek a bajok is, amelyekből az embereket meg kell szabadítani. A híradás a szolgaságnak és az embertárs bármiféle leigázásának megszűnéséről beszél. Ez az a bűn, amelynek el kell tűnnie. A «kegyelmi esztendő» véget vet mindenféle egyenlőtlenségnek, megkülönböztetésnek és igazságtalanságnak, amely az emberiség családjában a történelem folyamán létrejött.

Minden embernek és minden népnek joga van ahhoz, hogy szabadon helyezkedjék el Isten tervében, ahol senkit sem illet meg sem a mások feletti uralkodás, sem a javak kisajátításának joga, mert ezek valamennyiük közös kincse.[10]

A hallgatóság válasza meglepően ellenséges. Szavakkal (22. és 28. v.) és tettekkel (29-30. v.) fejeződik ki. A szerző a «tanúságot tettek ellene» és az «elképedtek a kegyelemre utaló szavakon» (22. v.) mondatokkal foglalja össze a názáretiek reakcióját.

A «tanúságtevés» (martüreó) kifejezés a bírósági nyelvhasználatból származik, és valaki melletti vagy valaki elleni tanúvallomást jelent.[11] A kifejezés önmagában az egyikre is, a másikra is utalhat. A szövegösszefüggés azonban vádaskodó, helytelenítő, elítélő aktusra enged következtetni. Ezért a csodálkozás (ethaumadzon) itt az elképedés szinonimája, de a megütközés és talán a méltatlankodás értelmében. Az ellenszenvet a «kegyelemre utaló szavak» (logoi tész kharitosz), azaz a fent említett (19. v.) «kegyelmi esztendő» váltja ki: ez olyan üdvrendnek megvalósítására vonatkozik, amely Istentől indul ki, és minden embert elér.[12]

Jézus - homályos származása ellenére - a «kegyelmi esztendőt» saját missziójával azonosítja. Az örömhír, amelyet hallgatói elé tár, nem valamiféle tanítás, és nem egyszerű üzenet, hanem ő maga. Ő az üdvösség és a követendő út. Az a «kegyelem», amelyet Isten az embereknek adott, az ő személyén keresztül érkezik. Élete folyamán ugyanis jót cselekedvén és mindenkit meggyógyítván (vö. ApCsel 10,38) halad előre. A názáretieknek és általában az embereknek, akikhez az evangélisták fordulnak, talán nem lett volna nehéz felismerniük benne az isteni küldöttet, sőt a messiást, de előző életformája, alacsony származása miatt elutasítják.

Egyik polgártársuk, aki talán egyidős velük, ráadásul kollégájuk, azzal az igénnyel lépett föl, hogy föléjük emelkedik. Jól ismerték apját, illetve családját,[13] amely túlzottan egyszerű volt igényeihez képest. Látták őt, amint munkájával foglalkozott, amint másokhoz hasonlóan a zsinagóga padjaiban ült, és ezért nem tudták elfogadni, hogy megtestesíthetné a messiási eszményt vagy magát az isteni üdvösséget (kegyelmet). József fia (és nem Máriáé, miként a Mk 6,3 állítja) nem lehetett Izrael messiása.

Az evangélium írásának idejére a Jézus és a názáretiek közti nézeteltérés már keresztények és zsidók közti vitává változott. Názáret és Kafarnaum úgy áll szemben egymással (23. v.), miként a zsinagóga és az egyház. Jézus hosszú érvelése (23-27. v.) a zsidó ellenségeskedéssel szembeni keresztény hitvédelem érveit foglalja össze.

Azok az okok, amelyek magyarázatot adnak arra, hogy Jézusnak miért nem volt sikere polgártársai körében, személyesek és helyi jellegűek. A végén azonban ezek teszik lehetővé az evangélium szélesebb körű érvényre jutását és elterjedését. Az indulásnál nincs nagy hitele a názáretiek előtt, azonfelül még csak meg sem kísérelte, hogy prédikációját valamiféle csodával igazolja. Mint orvosnak mindenekelőtt önmagával, családtagjaival, szomszédaival kellett volna törődnie, és nem másokkal, különösen idegenekkel (23. v.). Jézus ennek éppen az ellenkezőjét tette: mindenféle gyógyítást művelt a tóparti városban (vö. 40. v.), de egyetlenegyet sem végzett Názáretben. Nem volt más hátra, mint elfogadni az erre vonatkozó utalást, illetve szemrehányást (23. v.), és tudomásul venni azt a hagyományos vagy közmondásos elfogadásra nem találást, amely minden híres embernek osztályrészül jut származási helyén (24. v.). Ez tény, de igazolja a bibliai történelem is (25-27. v.).

Illés és Elizeus példája mutatja, hogy az üdvösség útja nem korlátozódik az ígéret földjének területére, és nem csupán Ábrahám fiai járhatnak rajta.[14] A két próféta egyforma előszeretettel fordul pogány királyok és népek felé. Isten nekik is megadta «kegyelmének» bizonyosságait. Sőt, Lukács éppen azt húzza alá, hogy e próféták még saját honfitársaikat is elhanyagolták annak érdekében, hogy egy föníciai özvegy (25-26. v.) vagy egy szír leprás (27. v.) segítségére siessenek. Az üdvösség az embernek szól, és eltekint ennek származási helyétől, társadalmi állapotától és vallási meggyőződésétől. Ugyanezt teszi Jézus, és az evangélium írásának idején ugyanezt teszik tanítványai is, akik elpártolnak a zsinagógától, hogy a pogányokhoz közeledhessenek, akik között ahhoz hasonló lelkes fogadtatásra találnak, mint amilyenre Jézus talál majd Kafarnaumban (4, 40-42). Az ellentétek a végsőkig kiéleződtek. Jézus válasza vagy ellentámadása elviselhetetlen kihívásnak minősül. A rosszallás haraggá változik, amely azonnal kiváltja az erőszakot egészen addig, hogy a mélységbe akarják őt taszítani (28-29. v.).

Lehetséges, hogy ez az esemény valóban megtörtént, de mindenekelőtt prófétai jelentése van. A jelenlegi kudarc előjátéka a végső sikertelenségnek. Ezért a «kiűzték városukból» mondat felidézi az ApCsel 7,58-ban szereplő «városon «kívülre» és a Lk 20,15-ben olvasható «kidobták a szőlőből» kifejezéseket. Másként fogalmazva: e sikertelenség előhírnöke az ő végső elutasításának és elítélésének. A szolgálat Názáretben kezdődik és Jeruzsálemben végződik. Az első felvonás előképe az utolsónak.[15] Názáretben és Jeruzsálemben szintézisben játszódik le a krisztusi dráma egésze. Annak a záró megjegyzésnek, hogy «áthaladt köztük és elment», topográfiai jelentésén túl teológiai értéke is van. Jézust senki sem ejtheti foglyul vagy tartóztathatja le, csak abban az esetben, ha akarja és amikor akarja. Ez azonban inkább az evangélista állítása, mert valójában még akarata ellenére is elfogják és elítélik. Nyilvánvaló jelét látjuk itt annak az idealizálásnak, amellyel az egyház az üdvözítő alakját kezeli, és különösen Lukácsnál.[16] Jézus «nyugodtan» áthalad ellenfelei között, és feltartóztathatatlanul folytatja missziós útját (vö. 4, 14-15). Lukácsnál Jézus nem azért hagyja ott Názáretet, mert csalódott polgártársaiban, vagy mert azok elutasították őt (vö. Mk 6,3), hanem azért, mert az üdvösség mindenkinek szól, és neki folytatnia kell útját. Názáret az első állomás, miként a Golgota (vö. «letaszítás») az utolsó lesz. A názáreti elutasítás és a pogányok közötti misszió egy és ugyanazon mozgásnak tetőpontján helyezkedik el.[17] Az evangélium, amelyet a zsidók csak akadályoznak, a pogányoknak hirdettetik, akik immár Isten elfogadottjaivá, barátaivá «váltak». Ezért van az, hogy Lukács az Iz 61, 1-2-ből a pogányokra való tekintettel elhagyja az ellenségre irányuló «bosszú napjának» említését.[18]

Lukács pasztorális célkitűzései hamar kiviláglanak. A názáreti összetűzés elsősorban nem Jézus missziójának helyzetét, hanem az egyházét ábrázolja, amely egy idő óta immár a zsidókat háta mögött hagyva halad előre. Az ösvény, amelyen halad, az az útvonal, amelyet Jézus mutatott Názáretben. Ezen az úton a zsidók és a keresztények már összecsaptak, majd egyszer s mindenkorra elkülönültek egymástól. Jézus elhagyta Názáretet, hogy a pogányok közé menjen. Az egyház az általa jelzett úton halad előre.

A názáreti beszéd az a program, amely majd betölti Jézus életét, és amely miatt a végén foglyul ejtik és megölik. Az evangélista azon fáradozik, hogy közösségét és az egész egyházat emlékeztesse, ezt a programot sajátjává kell tennie. Olyan megvalósítandó cél ez, amelyet az evangélizálás talán sosem fog kimeríteni.[19] Amíg még szegények, szenvedők és rabságban sínylődők vannak, nem nyílt meg az Úr esztendeje. Lukácsnak tudomása van azokról a karitatív erőfeszítésekről, amelyekkel a gazdagabb egyházak a szegényebbek felé fordulnak, és arról az ellenállásról is, amelyet a keresztények (a mártírok) tanúsítanak a zsarnokokkal szemben. A názáreti nyilatkozat tehát nem veszítette el sürgető jellegét.


A tisztátalan lélektől megszállott (4, 31-37)

31. Lement Kafarnaumba, Galilea egyik városába
és szombatonként ott tanított.
32. Tanítása ámulatba ejtett mindenkit, mert
szavának hatalma volt.
33. Talált a zsinagógában egy tisztátalan
démontól megszállt embert, aki így kiáltozott:
34. «El innen! Mi dolgod velünk, názáreti Jézus?
Azért jöttél, hogy elpusztíts minket? Tudom,
ki vagy: az Isten szentje».
35. Jézus ráparancsolt: «Hallgass és takarodj ki
belőle!» A démon erre odavetette őt középre
és kiment belőle, anélkül hogy ártott volna
neki.
36. Ekkor rémület fogta el mindnyájukat és így
szóltak egymáshoz: «Milyen beszéd ez?
Hatalommal és erővel parancsol a tisztátalan
lelkeknek, és azok kimennek».
37. És híre elterjedt mindenütt a környéken.

Jézus elhagyja Názáretet és lemegy Kafarnaumba, Tibériás tavának városába, galileai szolgálatának támaszpontjára.[20] Az evangélista megjegyzi, hogy tanítani (didaszkón) kezdett. Az Újszövetségben ez a szó gyakorta a kérüsszó (hirdet) igének szinonimája, és általában ez a szakszerűbb kifejezés a prófétai prédikáció jelölésére.[21] A befejezetlen múltban álló igealak (én = vala) a zsinagógai találkozók, illetve viták tartósságára vagy éppenséggel tanfolyamra enged következtetni. A názáreti jelenet a maga drámaiságában valószínűleg ebben a helyzetben is megismétlődött, de az ellentétes reakciókat hatástalanította az a csodás működés, amellyel Jézus «szavait» kísérte (33-36. v.). Az «ámulat» itt is megtalálható a jelenlévők részéről, de ez nem annyira elképedés vagy méltatlankodás, hanem a lelkesedés kitörése (exeplésszonto). Ezt éppen az a tanítás váltja ki (epi té didakhé), amely Názáretben haragra gerjesztette polgártársait. «Szavát» (ho logosz) hatalommal, meggyőző erővel hallatta - jegyzi meg Lukács. Jézus nem az első «próféta» (prédikátor vagy teológus) Izraelben, de hatalma (exouszia), személyisége, felemelkedése és üzenete egyedülálló volt. Hallgatóit ámulatba ejtette mindaz, amit mondott, de elsősorban az, ahogyan mondta, vagyis az a képessége, amellyel szavát hihetővé, elfogadhatóvá tudta tenni. A Hegyi beszéd befejezésénél Máté is megemlíti, hogy Jézus «hatalommal» beszélt (7,28). A hatalom (exouszia) kifejezésnek talán van valamiféle vonatkozása a csodára, de ez nem biztos. Jézus hatalma abban is áll, hogy ő teljesen független mindenféle iskolától. Saját kezdeményezése alapján beszél és saját tanítást ad elő. Azt, amit Názáretben csak felvázolt, itt Kafarnaumban teljességgel kifejti.

A prófétai híradások nem szokványos beszédek, hanem kinyilatkoztatások, üzenetek és az embernek szóló isteni indítványok. Ezért szükséges, hogy olyan jelek kísérjék őket, amelyek igazolják és szavatolják eredetüket. A kiváltképpeni igazolások Jézus prédikációja számára is a csodák.[22] Az első csoda, amelyről Lukács beszámol, egy megszállott, azaz egy «tisztátalan démontól megszállt ember» meggyógyítása (33. v.). A daimonion kifejezés eredete és jelentése bizonytalan.[23] Az ószövetségi felfogásban olyan közbülső lényekre, rosszindulatú szellemekre utal, amelyek képesek belépni az ember életébe egészen addig, hogy megzavarják fizikai és pszichikai funkcióit. Ha ellenben e közbülső lények segítségére érkeznek, akkor «angyalok». A «démonok» nem azonosak a «Sátánnal» vagy az «ördöggel». Az Újszövetség nem sokat beszél a «démonokról», gyakrabban tesz említést azonban démoni megszállottságról. A rossz olyan misztérium, amelyen az antik világ emberének nem sikerül úrrá lennie, és amelyre még csak világos magyarázatot sem tudott adni. Mégis meg akarta jelölni eredetét, azonosítani kívánta, és szerette volna elhelyezni a történelmet mozgató erők játékában. A Sátán és a démonok tárgyszerűségére vonatkozó vita feltehetően egy ideig még lezáratlan marad.[24]

A Lukács említette démon tisztátalan (akathartou). Ez a pontosítás a görög olvasónak arra szolgál, hogy ne gondoljon valamiféle istenségre. Ugyanakkor ez utalás a rabbinikus irodalomra is, amelyben a démonoknak érzéki életet tulajdonítottak, azaz képesnek tartották őket arra, hogy «fertőzött» helyeket - például temetőket - bejárva maguk is megfertőződjenek, és e fertőzést - tisztátalanná téve őket - másoknak is átadják. A Lk 4,33 betege maga is részt vesz a zsinagógai liturgián. Sőt, úgy látszik, mindenkire való tekintettel van ott. Az ember és mögötte az evangélista váratlanul fölveti Jézus kilétének problémáját («tudom, ki vagy»). Mielőtt azonban ezt megtenné, úgy látszik, szükségesnek tartja, hogy világossá tegye a Jézustól való távolságát. A «mi dolgod velünk?» tiltakozással a Bibliában gyakorta előforduló kifejezést ismétel, amely valamilyen beszélgetés két résztvevője közti elhatárolódásra, szembenállásra utal.[25] Jézus a démon számára «a Názáreti» (Nadzarénosz). Az evangélium írásának idején valószínűleg ez volt az egyik legelterjedtebb megnevezése. A démon többes számot használ; lehet, hogy többen vannak (vö. Lk 8,30: «légió»).

Az evangélista a démont tisztátalannak nevezi, és ezzel még erőteljesebben aláhúzza «Jézus szentségét». A názáreti jelenetben Jézus prófétaként való megnyilvánulásán volt a hangsúly, a kafarnaumi jelenet fő gondolata abban az állításban fogalmazódik meg, hogy ő «az Isten szentje». Jézus már Názáretben hangoztatta, hogy őt különleges módon kente fel, illetve szentelte meg a Lélek, de nem mutatta meg teljesen ennek hatásait. Most azonban gyógyító tevékenysége által, amely mindenekelőtt sátánellenes, az Isten szent Lelkével való kapcsolata egyértelművé válik. Ő valóban «Isten szentje», amint ezt a démonok állítják, mert eltávolította útjából mindazt, ami szennyes, tisztátalan és tőle idegen: a gonosz lelkeket és magukat a betegségeket is, amelyeket a népi fantázia szerint e lelkek kiváltanak.

Az «Isten szentje» megnevezés kiegészíti az Istentől eredő «próféta» címet, és összefoglalja Jézus csodatevő tevékenységét, amely az őt elárasztó megszentelő Lélek erejének megnyilvánulása. Kafarnaumban Jézus olyan valódi prófétának mutatkozik, mint amilyennek Názáretben körvonalazódott. Az «Isten szentje» cím elsősorban nem erkölcsi minőségre, hanem egzisztenciális állapotra utal. A hagiosz (szent) kifejezés egyenértékű a 'makulátlan' és ezért az 'anyagtalan' kifejezéssel is, így a 'szellemi' kifejezés szinonimája (vö. Szám 6, 5.8; Bír 13,7; 16,17).

A démonok látják, hogy legyőzték őket. Félnek, hogy meg kell hátrálniuk és át kell adniuk feltételezett uralmukat a megjelenő és hivatalba lépő messiásnak, aki az ő rendkívüli előrelátásuk szerint arra hivatott, hogy országát annak a birodalomnak romjain hozza létre, amelyet ők jogtalanul bitorolnak.[26] Vallomásuk megfelel az igazságnak, de Jézusnak nincs szüksége az ő tanúságukra ahhoz, hogy isteni küldöttnek ismertesse el magát. Ő ezt a maga módján személyesen teszi meg úgy, hogy kiűzi a démonokat az emberből, akibe beköltöztek. Ez lesz a bizonyítéka felismert szentségének és meghirdetett messiási mivoltának. A démonok béketárgyalásokba akarnak bocsátkozni, Jézus azonban azt akarja megértetni, hogy mostantól fogva valódi hadiállapotban van velük (35. v.). A Sátán (1-13. v.) és a démonok (35. és 41. v.) legyőzésével akarja leverni az ember teljes felszabadulásával azonos (18-22. v.) Isten országának (vö. 43. v.) valamennyi ellenségét. Jézus ezektől az első megnyilvánulásoktól kezdve hatalmas (32. v.) próféta szavaiban, de tetteiben is az (41-42. v.). A csoda most is, mint mindig, valódi tett, egyben azonban prófétai jellege is van, amennyiben jelzi az új irányt, amelynek felvételére a történelem menete rendeltetett. A démon a megszállottat a terem közepére veti, de ennek nem esik semmi bántódása. Az «odavetés» a visszanyert egészség erőteljesebb kiemelésére szolgál.

A tömeg reakciója és kommentárja megfelel a műfaji követelménynek, és a természetfeletti megnyilvánulás meghirdetésére szolgál (36. v.). Valahányszor az ember kapcsolatba kerül Istennel, félő tisztelet keríti őt hatalmába. Ebben az esetben a félő tisztelet annak a helyes értelmezésnek mutatója, amelyet a jelenlévők a csodával kapcsolatban adtak: ez az esemény jele annak, hogy Jahve rejtett módon jelen van a messiás művében. A csoda megtapasztalása meggyőzte őket Jézus szavainak erejéről (dünamisz) és arról a hatalomról (exouszia), amellyel legyőzi a rosszat. A kommentárok (beszéltek, szóltak; szünlaleó) vitatkozás és véleménykülönbség nélkül egyiket is, másikat is említik. Márk (1,27) a magyarázatra a szüdzéteó (megbeszél, vitázik) igét használja, amely némi nézeteltéréssel járó vitára utal. A beszélgetés témája a názáreti próféta kiléte, amint erről a Mk 1,27 is árulkodik. Lukács azonban arra a beteg felett hatalommal kimondott (en exouszia kai dünamei) szóra (logosz) fordítja figyelmét, amely szempillantás alatt meggyógyította őt. A csodás tettek elsősorban a messiás számára fenntartott ismertető jelek, és legalábbis arra az eredményre vezettek, hogy az ismeretlen földit Illéssel egyívású prófétaként tüntették fel. A kérdés tehát, amelyet a tömeg a csodás beavatkozás végső jelentését illetően föltesz, mindenképpen jogos.

A felszabadítás meghirdetése (amint ez a názáreti prédikációban is szerepel) és a démon elleni fellépés nem maradhatott titokban. Ellenkezőleg, a hír azonnal elterjed az egész környéken (37. v.). A politikai türelmetlenségnek és a vallási fanatizmusnak világában, amelyet próféták és forradalmárok fellépése fémjelez, minden új hang veszélyes visszhangot válthatott ki. Ezért a messiási titoktartás parancsa, amelyet elsősorban Márk emleget, valamiképpen ebben a lukácsi szövegben is megjelenik: gyakorlatilag abban, hogy Jézus hallgatást parancsol a betegnek (35. v.). Jézusnak szívós munkára van szüksége ahhoz, hogy az igazságosság, a béke és a testvériség üzenetével áthassa a lelkeket. A felszínes reagálások veszélybe sodorhatnak mindent.


Péter anyósa (4, 38-39)

38. Elhagyva a zsinagógát Jézus Simon házába ment.
Simon anyósa magas lázban feküdt. Szóltak neki
érdekében.
39. Ő föléje hajolt, parancsolt a láznak és az elhagyta.
Mindjárt föl is kelt és szolgálni kezdett nekik.

Jézus immár fenntartások nélkül megkezdi misszióját. A názáreti sikertelenség után nem fordul vissza, hogy bezárkózzék atyja műhelyébe, nem szakítja meg tevékenységét, hanem új utat választ. Később ezt a taktikát ajánlja tanítványainak is (vö. Lk 9, 5-6). Kafarnaumban az evangéliumi prédikáció elfogadásra talál és különféle csodák erősítik meg.[27] A zsinagógai találkozó után Jézus Simon «házába» igyekszik (38. v.). Ez a határozott mozgás arra utal, hogy a ház szokványos támaszpont lehetett számára. Az evangélium írásának idején talán ez a lakhely volt a közösségi összejövetelek székhelye, miként Jeruzsálemben is ez volt Mária háza (vö. ApCsel 12,12). «Simon háza» ekkorra már az egyház egésze, ahonnan Jézus továbbra is kiárasztja csodatevő hatalmának jeleit elsősorban az alázatosak és a gyengék felé (vö. 22,31-32). Lukács elbeszélésében Jézus még egyedül van, társak nélkül halad előre és váltja valóra művét. Az apostolok meghívásáról még nem történt említés, ezért a «Simon háza» felé vezető úton nem jelenik meg oldalán Jakab és János, és nincs utalás Andrásra sem (vö. Mk 1,29), jóllehet az evangélista feltételezi jelenlétüket. Ez magyarázza ugyanis azt, hogy Jézus felé kéréssel fordulnak (az ige többes számú igealakban áll), amikor már a házban van (38. v.). A kéréssel valószínűleg Péter «kollégái» hozakodnak elő.

Az anyós (penthera) említése Péter családjára irányítja a figyelmet. Lehet, hogy jelentéktelen, sőt banális részletről van szó, de azt sem zárhatjuk ki, hogy ennek a részletnek is megvan a maga pasztorális jelentősége. Az ország szolgálatára vonatkozó jézusi hívás (vö. Lk 18,29) nem kiváltságos, a valóságtól és a történelemtől elszakadt személyeknek szól, hanem az utca emberének, aki feleségétől és gyermekeitől körülvéve, szabadon és embertársai felé nyitottan a szokványos családi környezetben él.

A Péter anyósára vonatkozó mellékes megjegyzés esetleg segítségünkre lehetne az apostoli szolgálat mibenlétének és az úgynevezett hivatás-pasztorációnak megvilágításában. Azt a feltételezést, hogy Simon, miután Krisztus követőjévé vált, elhagyta családját, illetve minden kapcsolatot megszakított vele, az evangéliumi források nem támasztják alá. Azok «az asszonyok», akik Jézust és az apostolokat kísérni fogják szolgálatuk folyamán (vö. 8,2-3), feltehetően az apostolok feleségei.[28]

A rövid elbeszélésben az evangélista kétszer is említi a lázat, és fontosnak tartja annak kiemelését, hogy a láz nagyon magas volt. A láz a Bibliában nemcsak fizikai, hanem erkölcsi vagy lelki elváltozásra is utal. Gyakorta a rendezetlen kívánságok, vágyak vagy szenvedélyek szinonimája. Simon anyósához hasonlóan a közösségben is vannak olyan tagok, akik különféle mértékben 'lázasak', akiknek gondoskodniuk kell gyógyulásukról. A «nagy láz» a hatalom, a dicsőségvágy vagy a birtoklás láza. Ez jobban emészti az embert, mint a fizikai hőemelkedés. Óvakodni kell egyiktől is, másiktól is, és arra kell hagyatkozni, aki az embert meg tudja gyógyítani. A Jézus és a beteg közötti «közvetítők» jelenléte («akik szóltak érdekében») talán esetleges körülmény, de az is lehetséges, hogy az evangélista határozott szándékát tükrözi. Az embernek nem szabad közömbösnek maradnia a nehézségekkel küzdő testvérrel szemben: személyesen vagy közbenjárás útján segíteni kell rajta. Nem az az egyetlen teendő, hogy ráhagyjuk vagy ráhagyatkozunk Istenre.[29]

Az evangélista a lázat a rossz megszemélyesítőjeként ábrázolja, hiszen Jézus szól hozzá, amint fentebb a tisztátalan lélekhez is beszélt (35. v.), és ugyanúgy parancsot is ad neki.

A szent szerző számára mind a fizikai rossznak, mind az erkölcsi rossznak ugyanaz a démoni eredete van. Ezért minden gyógyítási kísérlet egyben ördögűzés is. A Jézus által kimondott parancsszavak erejében legyőzött láz visszavonul, miként a kapott parancsra a démonok is eltávoztak.[30]

Az asszonynak az antik társadalomban nem volt nagy mozgástere és hitele. Midőn Jézus érdeklődést tanúsít irányában, e területen is szakít minden ellentétes hagyománnyal. Nemcsak megadja neki a gyógyulást, hanem fölveszi őt az evangélium és a közösség szolgálatába: mert miután az asszony meggyógyult, azon igyekszik, hogy hátralévő napjait egyházi szolgálatban (diékonei) töltse. Az evangélium írásának idejére a közösségek létrehozták már a diakonátus intézményét, és Lukács szövege pontosan megmondja, hogy volt női diakonátus is.[31]


Különféle gyógyítások (4, 40-41)

40. Napnyugta után odavitték hozzá különböző
bajban szenvedő betegeiket. Mindegyikükre
rátette kezét és meggyógyította őket.
41. Sokból démonok mentek ki hangos kiáltozással:
«Te vagy az Isten fia». Rájuk parancsolt, hogy
hallgassanak. Azok ugyanis tudták, hogy ő a
Krisztus.

Lukács a 40-41. versben a csodás tettek első összegzését adja.[32] Az üdvösség történetében Isten szavakban és cselekedetekben nyilvánult meg, és most ugyanezt teszi Jézus is.[33] Hosszú beszéd nyitotta meg (Názáretben: 18-21. v.) prófétai szolgálatát, és most (Kafarnaumban) fáradságos gyógyítás-sorozat zárja le missziós tevékenységét (40-41. v.).

A nap, amely reggel a kafarnaumi zsinagógában bibliamagyarázattal kezdődött, amelyet ördögűzés követett, napnyugtakor apoteózissal zárul. Jézus első alkalommal találkozik betegek tömegével, különféle helyekről érkezett vagy hozott megszállottakkal. Ezek nem hagyják őt nyugton, és szinte megsüketítik rimánkodásaikkal vagy tiltakozásaikkal. Nehéz elképzelni a látványt, amely feltárulhatott előtte és azt a szorongató és elveszettségi érzést, amely hatalmába keríthette ennyi szenvedés láttán, amelynek vállalására hivatást kapott. Az evangéliumok gyakrabban mutatják be Jézust gyógyulásra váró tömegek közepette, mint szavainak hallgatására vágyódó emberek körében. Ilyen helyzetben úgy jelenik meg, mint valamiféle szolgálatkész orvos: egyenként megvizsgálja a betegeket, mindegyikre ráteszi kezét és meggyógyítja őket (40. v.). Az evangélista kiemeli a megszállottak reakcióját, akik a zsinagógában meggyógyított ember hitvallását ismétlik (35. v.). Messiási voltát hirdetik, de Jézus hallgatást parancsol nekik.

A bibliai csodákat gyakorta vallási optikán keresztül szemlélték. Inkább úgy értelmezték őket, mint az Isten megdicsőítését és hatalmának megnyilvánulását szolgáló kisegítő eszközöket (mintha Isten is eszközként használná a beteget), és nem úgy, mint az ember üdvösségének mozzanatait. Az Isten magasztalásában elragadtatott zsidó nem riadt vissza attól, hogy ilyen visszaéléseket tulajdonítson Istennek.[34] Vakon született, hogy Isten dicsősége megnyilvánuljon rajta - olvassuk Jánosnál (9,3). A csodák kiosztása még csak nem is a kérelmezők készségének (hitének) arányában történik, mert a készség mindenkiben vagy sokakban jelen van, de nem mindenki nyeri el azt, amit óhajt. Ám a csodák valójában az üdvrend részei. Kicsiny fények, amelyeket Isten gyújt az ember útján azt igazolandó számára, - jóllehet sosem adekvát módon - hogy történelmében együtt van vele, nem hagyta őt magára, hanem atyai jelenlétével kíséri.

Ám nem csupán erről van szó, mert a csodának tiltakozási és prófétai jellege is van. Mutatja a hívőnek, hogy hol kell közbelépnie és cselekednie Isten tervének megfelelően. A betegség a szegénységhez hasonlóan nem valamiféle jó, hanem a teremtett rendben beálló zavar, aminek az Isten megvilágította és vezérelte ember szorgos tevékenysége nyomán meg kell szűnnie. E megszüntetésen fáradoztak a próféták, s fáradozik elsősorban Jézus. Széles frontot nyitott, hogy megszabadítsa az embert az erőszaktól, a szegénységtől, az elnyomástól (4, 18-22), és most már kiegészítésül a betegségektől, bármilyen formában is jelentkezzenek. Az ezek elleni harcot örökségül hagyta övéinek.[35]

A csodás működések tükrében Jézus szokványos gyógyítóként jelenik meg. Más rítusokhoz is folyamodik majd, de egyelőre csak azt adja tudtul, hogy neki is megvan a saját technikája a gyógyítással kapcsolatban. Fölébe hajolt Péter anyósának, mintha valamiféle párbajban közelítene az ellenfélhez (39. v.), most pedig ráteszi kezét a betegekre, hogy mintegy közölje velük az energia fluidumot, amely legyőzi és elűzi a betegséget.[36] A kézrátétel hellenisztikus szokás. Ha nem lukácsi alkalmazásról van szó, lehetséges, hogy ezt a szertartást Palesztinában is ismerték.


Elindulás Kafarnaumból (4, 42-44)

42. Amikor megvirradt, kiment egy puszta helyre.
A nép addig kereste, míg meg nem találta.
Tartóztatták, hogy ne menjen el tőlük.
43. De ő így felelt nekik: «A többi városban is
hirdetnem kell Isten országának evangéliumát.
Ez a küldetésem».
44. Aztán hirdette az igét Galilea zsinagógáiban.

Jézusnak magányra és elmélyülésre van szüksége. Szembesülnie kell az Atyával és önmagával, hogy jobban megérthesse életútját. A Lélek mindig vele van, hogy segítsen döntéseiben, de hangjának világosabb felfogásához csendre van szüksége. A hajnali pusztába menekülésnek (42. v.) nem lehet más magyarázata. A továbbiakból kiderül, hogy ez stratégiai visszahúzódás azzal a céllal, hogy tisztázza programját.

Az a tény, hogy sikerei és különösen előző napi csodái után a tömeg követi őt, könnyen magyarázható, de nyilvánvaló a názáretiek viselkedésével (29. v.) való polemikus összehasonlítás is. Itt marasztalják, hogy ne menjen tovább, Názáretből pedig elűzték és még az a veszély is fenyegette, hogy letaszítják a szakadékba. Az emberek vissza akarják tartani, de indulása immár elkerülhetetlen. Távozása még saját akaratától sem függ, miként nem a názáretiektől függött, hogy elhagyta városukat. Útjának egészen más indítékai vannak, és ezért nem tartóztathatják fel őt ellenségei, miként barátai sem. Még ő maga sem teheti ezt meg. A pusztába való visszahúzódás ehhez az elhatározáshoz vezetett: folytatnia kell a missziós tevékenységet, és nem szabad engednie saját vágyainak. Más helyzetben ő készteti majd apostolait, hogy keljenek útra (vö. 9, 1-6; Mt 14,22), most önmagát kell késztetnie. A (hiú) «dicsőségvágy» nem csupán az ördög által számára kilátásba helyezett kísértés (4,5), hanem saját lelkéből is fakad. Erről azonban le kell mondania (43. v.). Lukácsnál első alkalommal itt jelenik meg a deomai («kell») ige, amely az isteni akaratnak vagy parancsnak sürgető jellegére utal. Az út, amelynek vállalására Jézus a keresztségtől kezdve meghívást kapott, a szolga (az engedelmes fiú) útja és nem az úré.[37]

Az indíték, amely Jézust indulásra készteti, összekapcsolja szolgálatát a Keresztelőével: «Isten országának evangéliumát hirdetni» (vö. 3,18). Az evangélizálni ige a negyedik fejezet kulcsszava. Az «Isten országa» kifejezés először itt jelenik meg (vö. 8,1; 9, 2.60; 16,6; ApCsel 8,12). Eredete mélyen visszanyúlik a bibliai történelembe, és széleskörűen használták a liturgiában, miként a rabbinikus tanításban is. Jézus igehirdetésének egészen egyedülálló mozzanata az, hogy az ország nem eljövendő valóság, hanem olyasmi, ami már valósulóban van. Ezt adja «hírül» (euangeliszaszthai) honfitársainak és közvetve valamennyi embernek. A bibliai hagyomány szerint a jövendő eszkatologikus valósulásokra tekintettel Dávid uralmát Isten országa (hé baszileia tou theou) váltja fel. Az emberi dinasztiákba vetett remények a száműzetéssel szertefoszlottak, és attól az időtől kezdve zsoltárosok, próféták és apokaliptikus írók közvetítésével utat tört magának az eszme, hogy Isten személyesen fogja majd a Dávid fiába helyezett ígéreteit megvalósítani; biztonságosabb és szélesebb körű uralmat fog létrehozni annál, mint amely hírül adatott.[38] «Isten országa» a szövetség (vö. Kiv 19, 3-6) kifejeződése és a megtestesülés előhírnöke, illetve előfeltétele. Isten és az ember nem távolról tekint egymásra, hanem egy és ugyanazon körzetben, egy és ugyanazon birodalomban tevékenykedik, amely «hamarosan» felölti annak a világnak jegyeit, amelyben Isten öröktől fogva él és uralkodik.[39] Isten országának beiktatása a bűn, a rossz és mindenféle igazságtalanság megszűnését fogja jelenteni. Jézus számára az «Isten országának evangéliumát hirdetni» kifejezés egész misszióját egybefogja. A názáreti zsinagógában azt mondotta, azért küldetett, hogy örömhírt vigyen (euangeliszaszthai) a szegényeknek (18. v.). Most pedig pontosan megmondja, ez az örömhír «Isten országának» megvalósulását jelenti. A «szegényeket evangélizálni» annyi, mint megnyitni számukra az ország kapuit. Itt nélkülözésük véget ér és vágyaik beteljesülnek.

A nyelvezet ebben az esetben minden bizonnyal metaforikus jellegű, de a mondanivaló nem kétséges. Az Úr nem a föld urai között, nem azok mellett fog helyet foglalni, akik elnyomják az embereket, hanem ugyanannak az életnek, békének és szentségnek uralmát hozza majd létre közöttük, amely az «égben» is uralkodik. Isten világa végre betör az ember, illetve a történelem világába, hogy átalakítsa ezt az isteni igazságosság és szeretet törvénye szerint. Az ország Istené, de az emberért van. Beiktatása már megtörtént, és a hozzá vezető út az, amelyet Krisztus végigjárt. Ő a kifejezés teljes értelmében üdvözítő és szabadító.

A fejezet záradéka (44. v.) visszatérés kezdetéhez (15. v.). Jézus vándorprófétaként járja be Galilea zsinagógáit. Azt a tevékenységet, amelyet folytat, előzetesen meghirdette már a názáreti és a kafarnaumi két napról szóló «beszámoló». Mindkét nap eseményei jelképes értelműek jövendő szolgálata szempontjából, de ugyanígy az apostolok és az ő követőik szolgálatára nézve is.


[1] Ezzel kapcsolatban a bibliográfia gazdag: vö. H. Schürmann, i. m. 225. o.; I. H. Marshall, i. m. 180-181. o. Vö. különösen: A. George, La prédication inaugurale de Jésus, in BVC 59 (1964), 17-29. o.; különféle cikkek: in Jésus in Nazareth, W. Eltester gondozásában, Berlin, 1972.; B. Rinaldi, Proclamare ai prigionieri la liberazione, in BiOr 18 (1976), 241-245.; C. Escudero Freire, Jésus profeta, liberador del hombre. Visión lucana de su ministerio terrestre, in EstEccl 51 (1976) 463-496.; U. Busse, Das Nazareth-Manifest: Eine Einführung in das lukanische Jesubild nach Luk 4, 16-30, Stuttgart 1978.; J. Dupont, Jésus annonce la bonne nouvelle aux pauvres, in AA.VV., Evangelizare pauperibus - Atti della XXIV Settimana bibl. it., Brescia, 1978. 127-190. o.

[2] Vö. C. Escudero Freire, id. cikk, 490. o-tól.

[3] A jelenet történetiségének problémája a források történetiségének problémáját is felveti. Az elsőt kétségbe vonták (vö. E. Grässer, Jésus in Nazareth, in AA.VV., Jesus in Nazareth, Berlin, 1972. 1-37.), de a jelenetet a Mk 6, 1-6 és a Mt 13, 54-58 párhuzamos elbeszéléseivel egybevetve azt mondhatjuk, hogy legalábbis lényegét illetően történeti jellegű. Ugyanakkor az a tény, hogy a másik két szinoptikus a zsinagógában folytatott beszélgetésnek még csak témáját sem említi, arra enged következtetni - különösen, ha figyelembe vesszük, milyen szerepet töltött be e részlet művében, - hogy Lukács erőteljesen átdolgozta az anyagot. Vö. ezzel kapcsolatban: R. C. Tannehill, The Mission of Jesus according to Luke IV, 16-30, in Jesus in Nazareth (Eltester), i. m. 51-75. o.

[4] Vö. A. Finkel, Jesus' Sermon at Nazareth (Lk 4,16-30), in Abraham unser Vater (Fest. O. Michel), Leiden, 1963. 106-165. o.

[5] A kultikus (pap, oltár) és a szolgálati (király, próféta) fölkenéssel kapcsolatban ld. Kiv 30,29; 1 Sám 1,6; 1 Kir 19,16. Az olaj áthatol még a kövön is, és ilyen áthatóan iktatja be azt, akit meghintenek vele. A fölkenés a Lélekkel való eltöltést szimbolizálja. A «fölkent» az volt, akinek különleges módon kijutott a Lélek adományából. Jézus életében a meghatározó fölkenés a keresztségi fölkenés, amire a többi utal. Vö. H. Conzelmann, chrisma, in G. Kittel, ThWNT, B. IX, 393-397. o.

[6] Az euangelidzomenosz («az örömüzenet hirdetője») az volt, aki a háborúban álló polgártársaival közölte az ellenség felett aratott győzelem örvendetes hírét. Khaire nikomen: «örvendj, győztünk!». Vége a félelemnek, a fosztogatások és a deportációk veszélyének. A száműzetésben élő, illetve az ellenség által leigázott zsidók számára az «örömhír» a szolgaság végét jelző híradás volt. Az «evangélista» az, aki az eszkatologikus szabadulás mellett az evilági szabadulást is hirdette. Az Újszövetségben az evangélista az, aki hírül adja, mi több, megvalósítja a béke, a boldogság és az áldás korszakát. Vö. G. Friedrich, eouanghelizomai, in G. Kittel, Grande Lessico del N. T., i. m., III. k. 1023-1100. o.

[7] Vö. Kiv 21, 2-11; Lev 25, 8-17; MTörv 15, 12-18; a gyakorlati utalásokkal kapcsolatban vö.: La conversione della Chiesa, Assisi, 1975., 10-23. o.

[8] Vö. B. Prete, Prospettive messianiche nell'espressione sêmeron del vangelo di Luca, in «Storia e teologia nel vangelo di Luca», Bologna, 1973. 49-69. o. A kifejezés legalább tízszer fordul elő Lukácsnál; már maga ez a tény is elegendő jelentőségének megértéséhez. Vö. Lk 2,11; 4,21; 5,26; 12,38; 19,9; 22,34; 23,43. A szerző nem evilági kronológiai értelmet tulajdonít neki, hanem szótériológiai értelmet. A kifejezés immár az új időrend, az üdvösség kronológiájának jelölésére szolgál. Názáretben Jézus működésének kezdete egybeesik Jahve kegyelmi megnyilvánulásának évével, amelyben jóakaratot, irgalmat tanúsít az emberek felé. Vö. A. Strobel, Die Ausrufung des Jubeljahres in der Nazarethpredigt Jesu; zur apokalyptischen Tradition Lc 4, 16-30, in AA.VV., Jesus in Nazareth, Berlin, 1972., 38-50. o.

[9] Vö. A. Diez Macho, El Targum. Introdución a las traduciones aramaicas de la Biblia, Madrid, 1972., 12-31. o.

[10] Vö. A. Finkel, Jesus' Sermon at Nazareth, i. m. 33. o.

[11] Vö. H. Strathmann, martyreó, in G. Kittell, Grande Lessico del N.T., i. m., VI. k. 1260-1331. o. A názáretiek Jézussal kapcsolatos magatartásához vö. W. Eltester, Israel im lukanischen Werk und die Nazarethperikope, in AA.VV., Jesus in Nazareth, i. m., 76-147. o.

[12] Vö. B. Violet, Zum rechten Verständnis der Nazarethperikope: Lc 4,16-30, in ZtNW 37 (1938), 255-263. o. Itt Violet nagyon részletesen elemzi a vitatott kifejezéseket.

[13] A szerző egyszerűen József apaságáról beszél, és megfeledkezik a hírüladási «elbeszélésről», amely szemmel láthatóan szűzi fogantatást feltételez.

[14] Vö. Illés és Elizeus tettei: 1 Kir 17,7-24 (a száreptai özvegy irányában) és 2 Kir 5, 1-23 (a szír Naamán).

[15] Vö. C. Masson, Jésus à Nazareth, in «Vers les sources d'eau vive. Études d'exégèse et théologie», Lausanne, 1961., 60. o-tól. Felidézhető az ApCsel 10,38: «ahol csak megfordult, jót tett». A szimbolizmus egészével kapcsolatban vö. C. Masson, id. cikk, 60. o-tól; Vö. Jn 30,44; 8,20.

[16] A szenvedés elbeszélésében (22,40-53) újra mutatkozik a Krisztus szenvedésének és megaláztatásának csökkentésére irányuló törekvés.

[17] Vö. R. C. Tannehill, The Mission of Jesus according to Luke IV 16-30, i. m., 61-62. o. A szerző szerint Lukács saját teológiai látása alapján (az üdvösség mindenkié) értelmezte a názáretiek részéről történő elutasítást. A 25-27. v. nem annyira Jézus missziójára vonatkozik, mint inkább az egyházéra, amely Izraeltől távolodva a pogányok felé fordul. A názáretiek részéről történő elutasítás mozgásba hozza a földrajzi horizont tágulását, ami az ApCsel-ben még erősebbé válik. Az evangélista ezért helyezte a perikopát Jézus szolgálatának kezdetére: jelzi egy olyan útnak kezdetét, amely Jeruzsálemen áthaladva eljut a föld végső határáig (vö. ApCsel 1,8).

[18] Az ApCsel 2,17-21 - ben is elhagyja a Jo 3,5b zárórészt, jóllehet idézi a Jo 3, 1-5 a-t.

[19] Vö. E. Semain, Le discours-programme de Nazareth (Lc 4), in AssSeig 20 (1973), 17-27. o.

[20] Vö. R. Pesch, Eine neue Lehre aus Macht: Eine Studie zu Mk 1,21-28, in J. B. Bauer, «Evangelienforschung», Graz, 1968., 241-276. o.; K. Kertelge, Die Wunder Jesu im Markusevangelium, München, 1970., 50-55. o.; F. Annen, Die Dämonenaustreibungen Jesu in den synoptischen Evangelien, in TheolBerichte 5 (1976), 107-146.

[21] Vö. K. H. Rengstorf, didaszkó, in G. Kittel, Grande Lessico del N.T., i. m., II. k. 1095-1126. o.; G. Friedrich, keryssó, uo. VI. k. 389-481. o.

[22] Vö. H. Rengstorf, sêmeion, in G. Kittel, Grande Lessico del N.T., i. m., XII. k. 118-172. o.

[23] Vö. W. Foester, daimón, daimonion stb., in G. Kittel, Grande Lessico del N.T., i. m., II. k., 741-791. o.

[24] A «pro» és «contra» érveket illetően vö. Itinerario spirituale di Cristo, i. m. III. k., 35-40. o.; 62-77. o.; H. Haag, Teufelsglaube, i. m., 386-388. o.; A. George, Études, id. 134. o.

[25] A kifejezés az Ószövetségben 19 esetben, az Újszövetségben 4-szer szerepel. Emellett előfordul az apokrif és a rabbinikus irodalomban is. Vö. Bír 11,12 (Jefte Ammon királyának), 2 Sám 16,10; vö. 1 Kir 17,18; 2 Kir 3,13; Mk 1,24; 5,7; 4,34; 8,28 és a párhuzamos helyek.

[26] A fejezet elején az «ördög» is beszélt a saját egyetemes uralmáról, de mindkét esetben inkább olyan nyelvezetről van szó, amely a bűnös ember és az Isten közti esetleges ellentéteket húzza alá, és nem az uralom valódi megosztását.

[27] A. Oepke, iaomai, in Grande Lessico del N.T., i. m., IV. k. 667-724. o.; X. Léon-Dufour, La guérison de la belle-mère de Simon Pierre, in Études d'Évangile, Paris, 1965. 132-148. o.; P. La Marche, La guérison de la belle-mère de Pierre et le genre littéraire des évangiles, in NRT 87 (1965), 516-526.; W. Dietrich, Das Petrusbild der lukanischen Schriften, Stuttgart, 1972. 19-23. o.; U. Busse, Die Wunder des Propheten Jesus, Stuttgart, 1977. 66-90. o.

[28] Az 1 Tim 3,2-5 szövege még világosabb: «Szükséges tehát, hogy a püspök legyen feddhetetlen, egyfeleségű (egyszer nősült) férfi;... olyan, aki a maga háza népét jól vezeti, gyermekeit engedelmességben és teljes tisztességben neveli. Mert ha valaki a maga háza népét nem tudja vezetni, hogyan fog gondot viselni Isten egyházára?». E téma manapság erőteljesen vitatott téma, de nem az egzegéták vagy a teológusok részéről, mert nekik kevés kételyük van ezzel kapcsolatban. Vö. J. P. Audet, Mariage et Célibat dans le Service Pastorale de l'Église, Paris, 1967., 89. o.

[29] A közbenjáró ima problémája széles teret kap a Bibliában. Kérdés azonban, hogy az «ajánlás» (amely bármikor hatékony lehet, különösen, ha ajándékok kísérik) olyan fogalom-e, amely csak egy sajátságos gondolkodásmód terméke, vagy pedig valódi üzenet, azaz olyan tanítás, amelyet a szent könyv javall.

[30] A Mk 1, 30-31 és a Mt 8, 14-19 elbeszélésével összehasonlítva nyilvánvalóvá válik, hogy Lukácsnál a beállítás az előbbiekétől különbözik. A betegség és a démoni megszállás, illetve a gyógyítás és az ördögűzés összefüggésével kapcsolatban vö. A. Oepke, iaomai, in G. Kittel, Grande Lessico del N.T., i. m., IV. k., 667-724. o.; A. Gelin, Médicine, in DBS V (1954), 957-978. o.; G. Delling, Zur Beurteilung des Wunders durch die Antike, in StNT, Göttingen, 1970., 61-74. o.

[31] Vö. ApCsel 1,14 («asszonyokkal együtt»); 12,12 (Mária); 16,15 (Lidia); 21,8-9 (Fülöp és leányai); Róm 16,2 (Főbe); 16, 3-5 (Prisca); és ugyanennek a levélnek az egész 16. fejezete, ahol megjelenik Mária (6. v.), Júnia (7. v.), Triféna és Trifósza (12. v.), valamint Perzisz (12. v.). Vö. Fil 4, 2-3 (Evodia és Szintiche); Filem 1,2 (Appia); Kol 4,15 (Nimfa).

[32] Vö. 5,15; 7,21; 8,2. Máténál ez nagyobb hangsúllyal és refrénként tér vissza: 4,23; 8,16; 9, 35-36; 12, 18-20; 15, 29-31.

[33] Vö. Dei Verbum, 2. jegyz.

[34] Ennek a szemléletnek hátterében valamiféle úr Isten (Moloch) fogalma rejtőzik, aki mindent alárendel és feláldoz saját dicsőségének. E felfogás Isten abszolút mivoltát a gyenge és törékeny teremtmény, vagyis az ember kárára hirdeti és követeli. Mindez azonban inkább valamilyen primitív teológiai gondolkodásmód vagy kulturális adat megnyilvánulása, és nem isteni üzenet. Vö. Itinerario spirituale di Cristo, i. m. II. k. 197-224. o.

[35] Vö. Itinerario spirituale di Cristo, III. k., Il salvatore, Assisi, 1973. 132-163. o.

[36] Vö. E. Lohse, cheir, in G. Kittel, ThWNT, B. IX., 413-424. o.

[37] Vö. H. Greven, deomai, in G. Kittel, Grande Lessico del N.T., i. m., II. k. 841-850. o.

[38] Vö. Bibbia parola umana e divina, Bologna, 1968. 73-78. o.

[39] Az ország témája nagy területet ölel fel az egzegetikai kutatásban. Vö. H. Conzelmann, Die Mitte der Zeit, i. m. 87-127. o.; I. H. Marshall, Luke Historian and Theologian, Exeter, 1970., 128-136. o.; O. Merk, Das Reich Gottes in den lukanischen Schriften, in Jesus und Paulus, Fst. W. G. Kümmel, Göttingen, 1975., 201-220. o.; A. George, Le Règne de Dieu, in Études sur l'oeuvre de Luc, i. m., 285-306. o.




Tartalomjegyzék
Előző oldal
Következő oldal
Bibliográfia