Földönkívüli Intelligens Élet Kutatás 
Távkapcsolat Bt.
 
Kedvcsináló a SETI szépsége c. könyvhöz
 


Miért szép a SETI?

A nagy kérdés az, hogy a Világegyetem alapvetően csillagokból és galaxisokból, vagy életből és értelemből áll-e?
 
"A SETI nem más, mint a Világegyetem kutatásának egy további módszere."
 

A Nemzetközi Asztronautikai Szövetség (IAF) egy kongresszusán ámulattal hallgattam Sagan, Sklovszkij, Marx György, Drake és mások izgalmas vitáit arról, hogy vannak-e társaink az Univerzumban, és miként lehetne rájuk bukkanni. Elsősorban az a lehetőség ragadott meg, hogy napjainkban már cselekedni lehet annak érdekében, hogy ezekre a mindenkit érdeklő alapvető kérdésekre választ kapjunk.


1. Az "ortodox" SETI alapelvei

Minden tudománynak vannak hagyományos alapfeltevései, ha tetszik axiómái. A Földön kívüli értelem kutatása sem létezhet és fejlődhet bizonyos alapelvek nélkül.

Hogyan kezdődött?

Kopernikusz, Galilei és Kepler munkássága nyomán a XVII. századra kialakult a naprendszer heliocentrikus képe, melyben a Föld csak egyetlen a bolygók között.

Valamivel korábban a XVI. században élet egy rendkívüli ember, aki filozófiájában messze megelőzte a korát. Giordano Bruno Itáliában a lakható világok sokaságáról "prédikált". A Párbeszéd a végtelenről, a világ egységéről és a világokról című művében filozófiai és geometriai érveket használva már azt hirdette, hogy mind a "napokat", mind a bolygókat élőlények lakják. E nézete az életébe került: 1600-ban eretnekként máglyán végezte.

A középszerűség elve

Helyzetünk a Világmindenségben első látásra zavarba ejtően átlagosnak tűnik. A Föld egy átlagos méretű bolygó a Naprendszerben. A Nap egy átlagos méretű csillag a Tejútrendszerben, és a Tejútrendszer sem több, mint egy átlagos spirálgalaxis. Sokféle kísérlet történt már arra, hogy mindezen állítások ellenkezőjét bebizonyítsák, de nem sok sikerrel. Nézzük a tényeket!

Maga a naprendszer persze ma még egyedi példánynak tűnik, de vajon meddig? Mint a következő fejezetben látni fogjuk, immár tucatnyi...

A Drake-formula

Frank Drake a napirend összeállítása céljából felírta a táblára a valószínűségek szorzatából álló egyszerű formuláját... egy új tudományág alapképletét alkotta meg!

A Földön kívüli élet koncepciója tágabb értelemben az emberiség univerzális helyzete fölötti vita biológiai dimenziója. Ha a Föld helyzete fizikailag nem kitüntetett, fenn marad a kérdés, hogy bármilyen értelemben biológiailag kitüntetett-e. A tudomány a XVII. század óta bebizonyította, hogy a fizika törvényei univerzálisak; vajon a biológiai törvény univerzális lehet-e? A szellemtörténet legszélesebb értelmében fontos megérteni, hogy a vita a Földön kívüli értelemről - és különösebben a Földön kívüli intelligencia kutatásról - az utolsó csatát jelenti az antropocentrikus felfogással szemben.

Szupercivilizációk

Kommunikációs lehetőségek

Cocconi és Morrison végigvizsgálta az elektromágneses színképen belül a csillagközi kommunikációra számításba vehető tartományokat.

Olyan frekvenciatartományokat kerestek, amelyekben a sugárzás torzulás nélkül képes nagy távolságokra eljuttatni az információt. Azt is feltételezték, hogy a vevő a Föld felszínén működik, tehát csak a "légköri ablakokat" vették figyelembe. Úgy okoskodtak...


2. Exobolygók, barna törpék, porkorongok

A XX. század tudománya csak az anyacsillagtól éppen megfelelő távolságba keringő, minden szempontból a Földre hasonlító bolygókat ismerte el, mint a Földön kívüli élet lehetséges hordozóit. Ez a felfogás a legfrissebb ismeretek birtokában jelentősen megváltozott.

A "közvetett út"

Hogyan keressünk bolygókat, ha elvakít minket a csillag fénye, mely körül kering?

Pulzárbolygók

Ha a pulzár körül kísérő kering, akkor viszont - mint várható - a közeledése (vagy távolodása) nem lesz tökéletesen egyenletes, és ez megmutatkozik a felvillanás sorozatokban is...

Az 51 Pegasi és társai

A szerencsés felfedezők Michel Mayor és Didier Queloz genfi csillagászok a Pireneusokban lévő obszervatóriumban dolgoztak új 13m/mp érzékenységű spektrográfjukkal, amikor felfigyeltek az 51 pegasi radiális sebességének 60 m/mp amplitúdójú és mindössze 4 nap periódusú ingadozására. Noha az ismertetett spektroszkópiai módszertől már a 80-as évektől kezdődően eredményeket vártak, a felfedezés több szempontból teljesen váratlan volt. Elsősorban azért, mert a Jupiter tömegű kísérő túl közel kering a csillaghoz, másrészt keringési ideje alig több mint 4 nap, a Jupiteré pedig 11 év!

Mivel az amerikai Lick Obszervatóriumban Mercy és Butler 8 éve folytatott ilyen megfigyeléseket, ők is átnézték a korábbi megfigyelési adataikat és igazolni tudták a felfedezők megfigyelését. Csak hát ők nem gondoltak arra, hogy ilyen extrém eredmény is várható, emiatt lecsúsztak az első helyről.

Egyéb módszerek, várható fejlemények

A NASA Kepler néven űrszondát tervez, melynek 1 m-es távcsöve 90000 csillag fényességét figyelné folyamatosan.

Egy másik program, mely a gravitációs lencse effektust kívánja felhasználni...

Bolygómegfigyelés közvetlenül? Egy interferométer valahol a Jupiter pályáján túl... nem kell hozzá sok: 4-5 db 150 cm-es tükörátmérőjű távcső, 50 m-es karokon...

A bolygóvadászat tanulságai

Az exobolygók felfedezésének története több tanulsággal is szolgál a Földön kívüli civilizációk keresése, a SETI programok szempontjából.

Mindkét esetben sejtjük, feltételezzük, hogy a csillagok világában valószínűleg nagy számban léteznek azok a célpontok, melyeket keresünk. De a kutatás mindkét esetben úgy folyt, illetve folyik, hogy nem lehettünk, illetve nem lehetünk biztosak a sikerben. A bolygóvadászat több évtizedes kutatásai 1996 óta látványos eredményekre vezettek...


3. Életrevaló helyek és körülmények

A lakhatóság azokkal a feltételekkel definiálható, amelyek mai tudásunk szerint az élet létrejöttéhez általában szükségesek. A tudományos felfogás e tekintetben sokkal engedékenyebb, mint korábban volt.

Érdekes, hogy ez a szemléletváltozás nem annyira a Naprendszer űrszondás vizsgálatainak, inkább saját földi élővilágunk alaposabb megismerésének köszönhető.

Élet az óceánok és a föld mélyén

Régebben úgy vélték, hogy a mély óceánok feneke halott világ, hiszen "élet nem létezhet fény nélkül", mígnem 1977-ben felfedezték, hogy a mélytengeri hőforrások "fekete füstölői" igen gazdag élővilágot táplálnak fény nélkül. Algákat és baktériumokat olyan "lehetetlen" helyen is találtak, mint a Holt-tenger vagy az egyes antarktiszi kőzetek belseje, de tucatféle baktérium él még 8300 m magasságban is.

De ez nem minden! 1987-ben 500 m mélységből hozott fel egy mélyfúrás olyan mikroorganizmusokat, melyeket még soha senki nem látott. A későbbi 2800 m mélységig végzett fúrások igazolták, hogy az élővilág legkisebb, legegyszerűbb tagjai mindenütt nagy mennyiségben jelen vannak, ahol a talajvíz átszivárog a sziklák repedésein. Egy milliliternyi talajvíz ebben a mélységben akár 10 millió baktériumot is tartalmazhat.

Vannak olyan élőlények, melyek a pasztörizáláshoz használt hőmérsékleten megfáznak és elpusztulnak.

Mars, Europa, Titán, Triton

A marsi élet vizsgálatára eddig csupán egyetlen említésre méltó kísérletpárt hajtottunk végre 1976-ban a két Viking szondával, de az eredmények ellentmondásosak.

Mi a helyzet a Jupiter körül keringő "kicsinyített" naprendszerben, ahol a négy nagyméretű Galilei hold egymáshoz képest finoman szabályozott rezonanciapályákon kering? Kérgük folyamatos mozgása árapályfűtéssel jár. A Galileo űrszonda 1997-ben igen közel került az Europa-hoz és egészen fantasztikus képeket készített... 2010: Átfúrjuk az Europa jégpáncélját!?

1980, 1981 a Titán bolygót lefényképezik a Voyager űrszondák, de nem látnak át a légkörön. Ellenben a mérések igen magas szervesanyag tartalomról árulkodnak, légkörének fő alkotóeleme - akárcsak a mi Földünké - a nitrogén.

Élethordozó meteoritok

1996. aug. 7 Clinton elnök bejelenti: A NASA az egyik marsi eredetű meteoritban életre utaló nyomokat talált. A meteoritot egy Marsbéli becsapódás juttatta a Földre.
 


4. A technikai civilizációk sorsa

A tudományos kutatók jelentékeny része tárgya miatt eleve gyanúsan szemléli a SETI tevékenységét, azt konkurenciának tekinti a fogyóban lévő pályázati pénzekért, állami támogatásért való küzdelemben. Így aztán a tájékozatlan kormányzatok világszerte nem túl nagy szimpátiával tekintenek a SETI vállalkozására. Noha mindenkit érdekel az alapkérdés: Egyedül vagyunk-e az Univerzumban?

A technikai civilizáció jelenlegi vagy egykori létének bizonyítéka egyúttal az idegen élet kifejlődésének a bizonyítéka is (ez persze fordítva nem igaz), és mint említettük, egy technikai civilizáció éppen aktivitása - például rádiósugárzása - révén messziről felfedezhető.

Meddig folytatható ez az exponenciális fejlődés, melynek részesei, előidézői vagyunk? Sikerülhet túlélni, netán zsákutca, katasztrófa vár ránk? Többek között erre és sok más kérdésre is választ adhat egy, a világűr méyéről felfedezett "értelmes jelsorozat".

"Hol vannak?"

A pesszimisták valaminek a hiányából, mint tényből kiinduló spekulációval érvelnek:

A bizonyíték hiánya még nem a hiány bizonyítéka! Például: Azért mert a XV. században még nem láttak repülőgépet, még nem következik, hogy a repülés lehetetlen. Hogy lesajnálnak majd minket néhány száz év múlva a tudatlanságunkért!!!

...Lehetséges válaszok a Fermi paradoxonra:

1. Csillagközi utazás nem lehetséges, mert:

2. Idegen technikai civilizációk léteznek ugyan, de:

3. Idegen technikai civilizációk nem léteznek

Az Olbers-féle és a Fermi-féle paradoxon hasonlósága

Ha a csillagok egyenletesen töltik ki a végtelen és statikus, vagyis a térben és időben állandó Univerzumot, akkor a csillagok összesített fényerejének éjjel is világossá kellene tennie az égboltot.

És egy cáfolat (?): Hubble szerint a táguló világegyetem - melynek elméleti magyarázatát Einstein általános relativitáselmélete adja:

Egy későbbi ráadás E. R. Harrison-tól:

A hasonlóság a Fermi paradoxonnal...

Közlekedés vagy kommunikáció? Nanotechnológia!

A SETI kutatások eddigi eredménytelensége azt bizonyítja, hogy 25 fényéven belül nincs Kadrasov-I, 2500 fényéven belül nincs Kadrasov-II típusú idegen szupercivilizáció. - Ha az emberi fejlődést vetítjük előre. De az új irányzatok szerint a fejlődés nem biztos, hogy az egyre nagyobb szerkezetek, egyre több energia felé tolódik. Itt a küszöbön a nanotechnológia!


5. Az OZMA-tól a Phoenix-ig

Az első kísérletek

Napjaink (mikrohullámú) programjai

Keresési stratégiák


6. Rádiós programok - merre tovább?

Amatőr SETI

Végy egy közönséges TV antennát, erősítőt... vagy csak egy jó gyors számítógépet, kapcsolódj fel az Internetre.

Jelezzen-e a Föld is? Aktív programok

Egy elhibázott vita. Mi van akkor, ha üzeneteket küldözgetünk, és a fogadó fél egy kissé agresszív hozzáállású? Baj!
De már most is baj van, hiszen a TV-, rádió-, radarhullámok igen messze járnak otthonunktól.

Asztrofizikai kódolás


7. Optikai SETI és egyéb "eretnekségek"

Egzotikus üzenethordozók

Kommunikáció a fény sebességénél gyorsabban? Pedig Einstein keze is benne van... foton, polarizáció...

A kozmikus környezetátalakításról

Egy megfigyelt jelenség a világűrben, melyről sokáig vitatkoztak, hogy hogyan keletkezett, míg végül egy év múlva kiderült, hogy mesterséges eredetű!

Jelek a Naprendszerben (?)

Rövid értekezés, hogy mi a különbség a SETI és az UFO hívők között.
Egy fura "kisbolygó" rendkívül instabil pályán, fura fluktuációval...


8. A Naprendszerben és azon túl

Amikor majd a mobiltelefon szól a rádiócsillagász távcsövéből... nincs túl sok idő itt a Földön!

Hold, Saha-kráter

A Hold túlsó oldala... Nincs légkör, zavaró rádiósugárzás, kisebb a gravitáció...

A Nap fókuszában

Mi lenne, ha a Napot használnánk "nagyítónak"? A baj csak ott kezdődik, hogy a Nap fókuszpontja...


9. A SETI "melléktermékei"

SETI-s program szűri Amerikában az emlőrákot? Mi van akkor, ha megszakad a kapcsolat egy űrszondával? Hiszen ha egyszer elveszett a rádiójel, a követőberendezéseknek nincs mit követniük...
Mit szól a pszichológus a SETI-hez?!?


10. Másnap reggel mi lesz?

A felfedezés várható körülményei

Most akkor próbáljunk valami feltűnőt csinálni, vagy álcázzuk a jeladást?
No és csillagászati vagy inkább kulturális, társadalmi, biológiai felfedezőt kell várnunk?

Deklarációk az alapelvekről

Mit kell csinálni egy esetleges "gyanús jel" esetén?
Ki válaszolhat? Az emberiség egységesen? De ha körbenézünk a világban akkor szembeötlő: Nem is vagyunk egységesek! Akkor meg képmutatók... A kormányok nem érdekeltek, az ENSZ tehetetlen... tipikus humanoid probléma!
Küldjünk békeüzenetet? De hisz - egyelőre? - nem is vagyunk békések.

Kommunikáció - hogyan és miről?

Valóban jó kérdés! Hiszen még a földi "állatnyelvek" megfejtésével sem boldogulunk immár több évtizede. De ha az állatokra azt mondjuk, hogy nem értelmesek, tehát ez nem jó párhuzam, több olyan régi, kihalt néptől származó írásunk van, ami mind a mai napig megfejtetlen. Pedig azonos biológiai, környezeti feltételekről, fejlődési útról van szó.

Hatástanulmányok és analógiák

Mi történik akkor, ha találunk valamit? Induljunk ki önmagunkból? Azaz a magasabb technikával rendelkező embercsoport leigázta a kevésbé fejlettet? Netán egy idő után benő az élőlények (intelligens fajok?) feje lágya...
És ha nem is akarnak hódítani, el tudnánk viselni egy jóval fejlettebb faj létét? Netán az egész kapcsolat - főleg ha nem jár "személyes" találkozással - olyan hatást váltana ki, mint mondjuk az ipari forradalom?


11. A SETI mint tudomány

Csupán értelmezésbeli különbség!

Bizottságaink

Össze kell fognunk!

A rokontudományok - csillagászat, űrkutatás, SETI - megítélése. Az egyes tudományok "szekerét" mi hajtja...




SETI - Földönkívüli Intelligens Élet Kutatás
tudományos módszerekkel

Frissítve: 2000-08-03 Távkapcsolat Co.