51. MAGYARGYERŐMONOSTOR

1332-ben Monostor néven jelentkezik az oklevelekben, majd 1423-ban Gyerewmonostora, 1496-ban Gerger Monosthora, 1572-ben Gerömonostora, 1666-ban pedig Magiar-Monostor formában fordul elő. (C. Suciu: Dicţionar istoric.)

Templomát a Gyerőfi nemzetség építteti a tatárjárás előtt, de a nagy tatárjárás feldúlja. (Schematismus. 1882. 125., 15. jegyz.)

Legrégibb része a tatárjárás előtti időkből származó késő román stílusban épült főhajó. Apátsági templom volt. (Beke: Az erd. egyházmegye. 137.; Kovács: Magyar ref. templomok. I. 159.; Schematismus. 1882. 135.)

1275-ben Kemény Mihály malmot és halastavat adományoz a templomnak. (Beke: i.m. 138., jegyz.) 1332-ből papja is ismeretes: Péter a pápai tizedjegyzék szerint 2 garast fizet. (Documente. XIV. C., III. 55.)

A tatárjárás után a régi templom elé, szintén román stílusban, két tornyot építenek. Az egyik torony megmaradt, a másiknak csak csonka része a templom falmagasságáig. A két torony abban az időben a Benedek-rendi monostori templomoknak járó kiváltság jele volt. A XIV. századtól már csak plébániatemplom. (Bunyitay: A váradi püspökség. II. 353.; III. 412.)

A megmaradt torony felső részén befalazott hármas ablakok keretei látszanak. Jelenlegi ablakai már gótikus kőrácsos ablakok. (Debreczeni: Erd. ref. templomok és tornyok. 5.)

A csonka torony nyugati oldalán az ikerablak oszlopfőjén XIII. század eleji franciás, hattyú testű sárkányok szépen faragott alakjai maradtak meg. (Gerevich: Magy. román kori műemlékei. I. 147.; Debreczeni: i.h.) A szoborcsoport fekvő sárkányán (vagy oroszlánján) női alak áll kígyót szoptatva és egy másik női alak lándzsával szúrja le az állatot (a kígyót). (Beke: i.m. 137.)

A templomot a XV. században átépítik. Ekkor készülnek a hajó déli oldalán lévő szép csúcsíves ablakok. A réginél nagyobb új szentély 1442-ben készül el, feltehetőleg Kapos Tamás támogatásával. Ehhez az építkezéshez tartozik a töredékesen megmaradt szentségfülke, a sekrestyeajtó, „Georgius Wossari vitricus ecclesiae” felirattal, a papi ülőfülke „Hocopu... de Tasad 1536” felirattal. 1936-ban bontották ki őket. Ezek már reneszánsz díszítéseket kaptak. (Balogh J.: Művészet Mátyás kir. udvarában. 219.;

Kelemen: Művészett. I. 211.; Kovács: i.m. I. 196.; Gerevich: i.m. I. 187., jegyz.; Balogh J.: Az erd. renaissance. 266.)

A hajó egykori boltozatának nyomait a gyámkövek töredékei és a külső támpillérek jelzik. (Beke: i.m. 137.; V. Drăguţ: Dicţionar enciclopedic.) Mennyezetének festését Umling Lőrinc készítette.

A templomot magas várfal veszi körül.

Az egykori apátsági templomhoz tartozó kolostorból semmi sem maradt fenn. Úgy látszik, még a tatárjáráskor elpusztult.

Katolikus lakói a reformáció idején reformátusok lesznek, a templommal együtt.

A XVIII. században református anyaegyház és e század elején is az. (Helységnévtár. 1913.)

Református templom

Református templom

Református templom

Református templom