6. család: Hamvas fátyolkák (Coniopterygidae)

Az idetartozó apró állatkák tulajdonképpen a Hemerobiidák származékai, csakhogy azoknál még kisebbek. Testüket és szárnyukat fehéres, vagy barnás hímpor fedi, s ez nem egyéb, mint ezeknek az állatoknak mirigyváladéka.

Szájszerveik két felső, két alsó állkapocsra és egy határozatlan, kétosztatú alsó ajakra tagozódnak. Hosszú, gyöngysoros csápjaik borzasan szőrösek. Összetett szemeik kidüledeznek, pontszemeik hiányzanak. Lábízeiken – számra nézve öt – a negyedik lapátalakú; szárnyuk erezete rendkívül gyengén fejlett, szárnyjegy nélkül. Az Aleuropteryx-fajok első öt potrohszelvényén alul páros, kitürhető zsákokat fedezett fel Enderlein. Lárváik olyanok, mint a Hemerobiusoké, de rózsaszínű, vagy feketés rajzokkal tarkítottak és szintén levéltetvekkel táplálkoznak.

Északi- és Közép-Európában a Conwentzia psociformis Ct. egyike a legközönségesebb fajoknak. Feje és potroha vége világosbarna, csápjai hosszúak. A kissé gyakorlott szem észreveheti ezt a fajt, ha még oly kicsiny is, amikor a tölgyfák levelein lomhán ül, tetőirányosan összecsukott szárnyakkal. Meleg időben a levegőbe kerekedik, s mint apró, fehér pontocska repül.

Lárvája fák kérgén tartózkodik és más rovarokat támad meg, pl. apró cikádákat, melyeknek potrohát gyakran meg is rágja. Ha megnőtt, akkor mirigyeivel szövedéket készít, s ebben át is telel, hogy azután csak tavasszal bábozódjon be. Ilyen szövedékekkel fák kérgén gyakran találkozunk; pókhálókhoz hasonlók és ezért nem egyszer azokkal össze is tévesztették.