2. család: Tüskéshátú-félék (Notacanthidae)

A tüskéshátú halak (Notacanthidae) családja hegyesorrú, nyulánktestű fajokból áll. Pikkelyeik igen aprók. Hátúszójuk helyén magányosan álló rövid tüskék vannak, a lágysugaras rész vagy igen satnya, vagy pedig többnyire hiányzik. Az alsóúszó elülső háromnegyed részét ugyancsak különálló tüskék alkotják. Mell- és hasúszójuk aránylag kicsi. A tüskéshátú halak mind tetemes mélységben élnek. A Notacanthus Bloch.-nemzetségbe tartozik:

A pisze tüskéshátú hal (Notacanthus bonapartei Risso)

A pisze tüskéshátú hal, Notacanthus bonapartei Risso, 20 cm hosszú. Sokan a következő fajjal azonosnak tartják, azonban lényeges különbségek vannak köztük. Ezek közül a legfontosabb az, hogy hátúszója helyén mindössze 7 tüske található, s hogy az orra sokkal tompább. Teste rózsaszínben játszik, helyenként ezüstösen is csillog. Hasa és alsóúszójának széle feketés. Igen ritka hal, s mivel mélyvízi, életmódja is rejtély. Eddig Siracusa és Nizza mellett gyüjtötték.

A tüskéshátú hal (Notacanthus rissoanus Fil. et Ver.)

Tüskéshátú hal (

Tüskéshátú hal (Notacanthus rissoanus Fil. Ver.).

A tüskéshátú hal, Notacanthus rissoanus Fil. et Ver., a „Challenger”-expedíció hálójával Jokohamától délre került elő 1875 fonálnyi mélységből. Ez a példány 40 cm-es volt. Farka hosszú hegyben végződik. Farokúszója nincs.