Sertefarkúak (Trichiurus L.)

A sertefarkú halak (Trichiurus L.) nemzetségébe azok az abroncshal-félék tartoznak, amelyeknek a farka hosszú, sörtealakú hegyben végződik. A család többi tagjaitól még abban is különböznek, hogy has-, alsó- és farokúszójuk hiányzik. Idetartozik:

Az ezüstös sertefarkúhal (Trichiurus lepturus L.)

Ezüstös sertefarkú hal (

Ezüstös sertefarkú hal (Trichiurus lepturus L.).

Az ezüstös sertefarkúhal (Trichiurus lepturus L.), amelyet alakja miatt kardhalnak is neveznek, 1 m-es hosszúságot ér el. Hosszú hátúszóját 135 vagy 136, mellúszóját pedig 11 sugár támasztja meg. Bőre ragyogó ezüstszínű, úszói szürkéssárgák, az első sugarak közt sötét foltokkal tarkítva. Hazája az Atlanti-óceán. Semmiféle gazdasági jelentősége sincs. Megfigyelték, hogy igen sebesen úszik, s néha nagyokat ugrik a felszín fölé. Megesett már, hogy ilyenkor a halászok csónakjába zuhant bele.

A sertefarkúhal melegégalji faj ugyan, de az áramlatokkal északabbra is eljut. Olykor a brit partokon is megjelenik, de már a francia partok mentén ritkábban bukkan fel. 1896-ban egy 80 cm-es példányt fogtak az Oslo-fjordban. Elvétve a Földközi-tengerbe is betéved. Idáig Nizza és Velence közelében gyüjtötték. A trieszti múzeum egyetlen példánya a dalmát vizekből származik.