Ó-Brassó.

Látók fennebb, hogy a kezdetleges Brassó künn a völgytorkolat előtt feküdt, Brassó egyik külvárosa e régi fekhelyig nyulik le, s onnan ered Ó-Brassó, németül Altstadt elnevezése.

A fellegvárhegy nyugati alján levonuló völgysikátor annyira szűk, hogy csak egyetlen útczának ad helyet; ez a jellemzőleg nevezett hosszú-útcza vagy külső-klastrom-útcza (Altstädter Klostergasse, ulicza lunga), mely a belvárosi klastrom-útczának folytatása, s mely közel fél mérföld hosszaságban a belvárostól egészen a völgy torkolata előtt fekvő Bertalan templomig nyúlik le. Alább, hol a fellegvár hegye elmarad, a völgy kiszélesedése, a külváros kiterjeszkedésére is tért nyit, s itt a hosszú-útczával párhuzamosan futó más két útcza van: a közép (Mittelg., ulicza de miszloru) és a hátulsó (Hinterg., ulicza de laturi), ezek több sikátorokkal: mint a hidútcza (Brückg.), lövész-útcza (Schützg.) a postarétre vezető postarét-útcza (Hansmichel Zeile), és a Spreng forrásaihoz menő pálossal képezik Ó-Brassót.

A hosszú-útcza belvároshoz közel eső részének kezdeténél van még néhány emeletes épület, itt vannak Nr. 1, 2 és 3 czímü vendéglők*A Nr. 1. vendéglővel szemben van a szászok igen szépen rendezett temető kertje, hol a sirokat árnyas fák és virágos kertek veszik körül, egyáltalában a szászok temetőikre mindenütt igen nagy gondot forditnak, s nemcsak a régiek, hanem a mostaniak is nagyon fényüzők a sirkövek kiállitásában., a zöldfa és Bukarest szállodák, s még néhány a városból kiszorult nagyobb magánlak; de azon alól már mind falusias küllemű földszinti házak szegélyezik úgy a fő, mint a mellékútczákat, olyanok, minőket a barczasági szász falukban találunk. De itt nem csak az épitészetben, hanem a nép jellemében, viseletében, szokásaiban is eltérést találunk, úgy, hogy csak néhány lépésnyire a belvárostól egyszerre falun hisszük magunkat, mert Ó-Brassót, a túlságosan conservativ természetű ős germán törzs lakja, a mely éppen úgy ragaszkodik régi szokásaihoz, ősi magyaros népviseletéhez, ünnepi mentéjéhez, ránczos szoknyái és palástjaihoz, miként a falusi nép; a belváros elegáns világával, a civilisatiót köcsög-kalap és frakkban kereső divatos népével szemben fenntartják ezek nem csak a régi öltönyt, hanem a régi erkölcsöket is. A főútczában leginkább iparosok, a mellékútczákban földművelők laknak. A hátulsó-útczában oláhok is laknak, itt van Vilera nevű görög kereskedő által a mult század végén épitett templomuk is*Lásd Gödri Ján. Hist. 44. lapjait. E templom Mária menybemenetelének tiszteletére van szentelve.. E néhány szóval be is végezhetnők Ó-Brassó leirását, ha a mult idők nem hagytak volna hátra néhány nevezetes műemléket, melyek figyelmünket méltán magukhoz ragadják, s melyeket mint amolyan szenvedélyes régészek, ismertetnünk kell. Ilyen mindjár a...