A puszta élet-kérdésen kívűl, mely a sarkkör nagy arányú madártelepeire vonatkozott s megkívánta a madarak kutatójától, hogy arról szemmel való látás útján tiszta fogalmat szerezzen, még két jelenség volt, a mely a számba vételt kiszólította.
Az egyik régóta ismeretes és teljesen rendben is van; egyetlen tételbe foglalva pedig a következő: „a Föld sarkai felé a madárfajok száma csökken, az ott kitartó fajok egyénszáma ellenben roppant arányokat ölt”. A tételnek második felét szembeszökő módon bizonyítják az északi sarkkör ú. n. madárhegyei, a melyeken – mint tudjuk – egyazon fajnak milliói tanyáznak és költenek.
A másik jelenség a költözködés s az evvel sokszoros kapcsolatban álló elterjedés.
Ezt a jelenséget egy tételbe foglalni lehetetlen nemcsak szövevényes volta miatt, hanem azért is, mert a legszabadabban mozgó lényekről van szó, a melyeknél a távolság, az akadály fogalma lényegesen más, mint azoknál, amelyeket a kisebb-nagyobb mértékben a röghöz kötöttek közé sorolunk.
Meghatározni mozgási vagy elterjedési körét annak az állatnak, a melynek egy hegyláncz vagy a víz valóban útját állja, aránylag könnyű és biztosan megoldható feladat; de meghatározni ezt a szárnyaszabadján járó madárnál, mely könnyűséggel veti át magát mindezeken: ez véghetetlenül nehéz, de egyszersmind gyönyörű feladat is.
E feladat nehézsége szülte, kivált a németeknél, azt a sokféle föltevést, az „Ortssinn, Richtsinn, Ahnungsvermögen” stb. csodálatosságait, a melyeknek lényege az, hogy sejtelmekkel akarják megoldani, megfejteni, a minek útja a ma még nagyon röghöz tapadt ember számára a tapasztalás – egyedül csak ez.
Hűségesen végzett és lejegyzett megfigyelés, sok ponton s minden egyes ponton mennél több, csupán és egyedül evvel lehet a madarak elterjedésének és költözködésének olyannyira megkapó jelenségét és lényegét mind jobban megközelíteni.
Az elterjedésre vonatkozólag Sclater és az ő nyomán bizonyos módosításokkal Wallace kísértett meg egy, a Föld egészére kiterjedő beosztást, melyen azonban a haladó ismeret folytonosan változtat és példáúl Ausztraliát, mint külön és önálló régiót már meg is döntötte, mert kisűlt, hogy Új-Guineával százhatvan közös madárfaja van; Madagaskár és Új-Seeland ellenben önálló alrégióknak bizonyúlnának.
A Sclater–Wallace féle beosztás bírálója Palacky,* az alakokra való tekintettel két főrégiót, ú. m. ó- és új-világit állít föl; de az arktikus és antarktikus tájak vízi madarainak kizárásával. Az ó-világ ezután északra és délre; a Dél-Afrika, Kelet-India és Khina, – Malaisia, Papuasia, Ausztralia és Óczeaniára; az észak az arktikus, az erdőségi és a pusztai régiókra oszlanék.
Az újvilági beosztást itt mellőzöm, mert messze vezetne el annak méltatásától, a mi az útazás eredményeinek alapján méltatható s a mire nyomban reá is térek.
Mint láttuk, az arktikus – északi – öv úszó madarai a beosztásnál kivételbe helyeztettek, mert valóban úgy áll a dolog, hogy az ő mozgalmaikról, a midőn költő-telepeiket elhagyták, tudomásunk nincsen. Hova vonúlnak a madárhegyeken költő milliónyi milliók tél szakában? azt senki sem tudja!
Annyit azonban tudunk, hogy ezeknek egy számszerint csekély töredéke fölhasználja a Golf-áramnak tengernyitó hatását s kihúzza a sarkkörben a telet is; a minthogy ezekkel az alakokkal majd meg is fogunk ismerkedni.
És azt is tudjuk, hogy bizonyos, körűlbelől húsz faj, melynek a sarkkör a hazája, tél szakára rendesen levonúl délre mihozzánk és itt húzza ki a telet; nekünk tehát éppen úgy vendégünk, mint a mi költözködő madaraink ugyancsak télszakán át Afrika tájaié. Tekintve azonban azt a körűlményt, hogy rendes téli vendégeink jobbadán úszók s mégis hozzánk jönnek, noha akkor a Golf-áram nyitva tartja a norvég tengert, világos, hogy ezek a mi úszó téli vendégeink nem Norvégia felől, hanem olyan északi tájakról jönnek, a hol a vizek befagynak. Ez reánk nézve tanúság.
Az úszók közül ilyen rendes téli vendégeink a következők: a sarki búvár, – Colymbus arcticus – a muszka búvárkacsa – Mergus merganser – és fajrokonai; továbbá a jegesrucza – Bucephala clangula, – a sellőrucza – Harelda glacialis, – a téli vadlúd – Anser segetum – és még néhány faj. Ezek Norvégiában költenek s területeikhez éppen olyan viszonyban állanak, a minőben állanak a mi, télszakra tovavonúló madaraink a magyar területhez.
Minthogy pedig tőlünk sok úszó madár is vonúl el, az északról jövő telelő vendégeink mintegy helyettesítik az elvonúltakat; igaz, hogy aránylag kis számmal, a mit a téli szak életviszonyai s a nyílt vizek csekély volta meg is okolnak.
Rendkívűl érdekes azután az a körülmény, hogy azért az európai sarkkör norvég, vagyis nyílt vizű terűletének is meg vannak a maga téli vendégei, t. i. azok az úszó fajok, a melyeknek nyári telepei a Jeges-tenger belsejébe, p. o. a Spitzbergákra esnek. Ilyen fajok a jeges sirály – Larus glaucus, – a hósirály – Larus eburneus, – az allebukó – Mergulus alle, – az Uria Brünnichii és a bütykös dunnakacsa – Somateria spectabilis.
Ez a téli, délnek irányított költözködés tehát fokozatos s e fokozatosságról áll az, hogy a telelésre költözködő alakok száma dél felé sokasodik, egyszersmind délibb és délibb tájakra is vonúlva. Vagyis a belső sarkkörből öt faj vonúl le a norvég vízre telelni, Norvégia sarkköri részéből azonban 66 faj költözködik délibb tájakra; tőlünk pedig nem kevesebb mint 156 faj vesz rendesen részt a költözködés mozgalmában.
Ez a mozgalom természetesen csak évszak szerint fordúl, vagyis a télszakra elvonulók tavasz keltével visszatérnek, hogy költsenek.
És ekkor nyomban szemünkbe ötlenek azok az átvillanó fajok is, a melyek nem telepednek le, csak átvonúlnak. Norvégia sarkköri részének csak két ilyen faja van, nekünk van tizenhat, melyből tizenegy a sarkkörben költ.
A déli, vagyis a telelő tájak felé való lenyomúlás nem kevésbbé érdekes, noha ismeretünk mai állásánál fogva csak a fajok azonossága biztos, ellenben hogy a fajok melyik tájról kerűlnek a telelő pontokra, még nincsen biztosan földerítve.
Így különösen Brehm Alfréd,* de más is, körűlbelől kilenczven fajt mutatott ki északkeleti Afrikából, átlag az é. sz. 15° foka tájáról, olyat, a mely télire tőlünk elvonúl; ezek között akad tizenkét oly faj, mely csak a sarkkörben költ, részben nálunk téli vendég is szokott lenni, mint: a téli sólyom – Falco regulus, – az éneklő hattyú – Cygnus musicus, – a jegesrucza – Bucephala clangula, – és a kormos ruca – Fulix marila; sőt a Spitzbergákon költő jeges sirály – Larus glaucus, – mely Norvégia sarkköri részében téli vendég, Afrikába is elvetődik!
Büttikofer* Libéria köztársaságból, Afrikának é. sz. 6° foka alól, tehát az egyenlítő közeléből, kilencz telelő európai fajt mutatott ki, mely egytől-egyig a sarkkörben nyaral vagy oda elvetődik, a mint ezt az előbbi sorozattal és többekkel együtt a rendszeres összeállítás majd föl fogja tüntetni.
Csak megemlítem, hogy kerti poszátáinkat – Sylvia hortensis L. – már Angolában, a déli szélesség 10-dik foka táján is látták; más fajok még tovább mennek.
Valami nagyszerű van abban, hogy a kis fitiszmadárnak – Ficedula trochilus – évi helyváltoztatása a sarkkör norvég részének belsejétől Libériáig terjed; tehát Tromsőt véve, nem kevesebb, mint hatvankét szélességi fokon át halad ide-oda. És e roppant úton kívűl elvégzi a fészek építését, a költést, a fiak fölnevelését is!
Az ehhez hasonló illó alakokkal szemben áll azután az a szívós, edzett csapat, a melyet a sarkkör tele és „örök éjszakája” sem bír kimozdítani helyéből; a mi azután a legnevezetesebb, hogy akad ezek között olyan faj is, mely nálunk éppen csak helyiséget változtat, tehát nem költözködő, azonkívűl pedig messze délen, Nubiába vagy legalább Egyiptomba is beköszönt.
Ebbe a sorba tartozik példáúl a galambász héja – Astur palumbarius, – a verebész karvaly – Accipiter nisus, – melyek fölhasználják a délszakon zsufolódó szárnyasok gondatlanságát éppen úgy, mint a sarkköri éj homályát, hogy prédához jussanak. Ilyen a szürke varjú, melyet a sarkkör és a mi tájunk az állandók közé sorol s mely azért megjelenik a Nilus tájain is; és ilyen a szarka is.
Szinte meghatók pedig azok a piczike hűségesek, melyek nálunk télszakán kicsiny, vegyes csapatokba verődve végzik az erdők, kertek tisztogatását: néhány czinege, pár narancsmadár – a norvégeknél „fuglekonge”, a mi madárkirályt jelent – és a kis höcsik, a legkisebb harkály; ezek itt északon is ernyedetlenül járják a nyírest, a meddig csak terjed; hallatják hívogató hangjukat a sarki éj holdvilágában vagy akkor, a midőn az északi fény, az „Auróra borealis” löveli piros sugárkévéit az égboltozaton.
A sarkkörnek van 155 madárfaja, a ritkán odavetődőket is belé értve. Ezek között velünk közös 126 faj. Telel a sarkkör norvég részén 45 faj, még pedig nem úszó 27, úszó 18 faj.
E madarak viszonyát a sarkkörhöz, hozzánk és Afrikához, ez utóbbiban az egyenlítő tájáig értve, a következő összeállítás mutatja, melyben a mi magyar biológiai jegyeink festik a mondott viszonyokat. Új jegy ezek között csak az, a mely a sarkkörben telelő alakokat jelezi.
Hogy ezt az összeállitást a laikus olvasó is használhassa, arra való a reákövetkező betűrendes összeállítás, mely a kimutatott madarak latin, magyar, norvég és itt-ott lapp neveit foglalja magában.
Így mindjárt az első, az Astur palumbarius L., mely előfordúl a tromsői muzeum tanusága szerint Tromső, Karasjok és Hukő táján, a jegyek szerint Magyarországon „helyiséget változtat”, Norvégia sarkköri részében ugyanígy, de „át is telel” és akad Nuiliában is: a betűrendes jegyzék azután megmondja, hogy magyar neve „galambász héja”, norvég „Househők, Duehők”; lapp nevét nem ismerem.
A magyar rovatban a pont azt jelenti, hogy az illető madár nem fordúl elő nálunk, a többi rovatban azt, hogy „nem telel a sarkkörben” és „délszaki telelésének helye ismeretlen”.
Különös tekintettel a madarak mozgalmaira; a tromsői muzeum hiteles gyűjtemény és az irodalom alapján.
Sarkköriek az irodalom szerint
Latin: | Magyar: | Norvég |
Acanthis linaria. | Zsezse. | Græsisik, Moirisk. |
Accentor modularis. | Tövisbúvó. | Blårisk, Jernspurv. |
Accipiter nisus. | Verebész karvaly. | Spurvhők. |
Aerocephalus phral-mitis. | Nadika. | Sivsanger. |
Aegialites hiaticula. | Sárjáró juhászka. | Strandryle.* |
Alauda arvensis. | Mezei pacsirta. | Lærke. |
Alca torda. | Alka. | Alke. |
Ampelis garrula. | Csontmadár. | Sidenswans. |
Anas boschas. | Tőkés rucza. | Stockand. |
Anser albifrons. | Lilik. | Blisgås. |
Anser cinereus. | Nyári vadlúd. | Grågås. |
Anser erythropus. | Lábaslúd. | |
Anser segetum. | Téli vadlúd. | Saedgas. |
Anthus arboreus. | Erdei pityér. | |
Anthus cervinus. | Rőtbegyű pityér. | Brunstubetpiplærke. |
Anthus obscurus. | Szirti pityér. | Skjærpiplærke. |
Anthus pratensis. | Réti pityér. | Engpiplærke. |
Anthus spinoletta. | Havasi pityér. | ? |
Aquila chrysaëtos. | Kőszáli sas. | Landörn. |
Archibuteo lagopus. | Gatyás ölyv. | Fjeldvåge. |
Ardea cinerea. | Szürke gém. | Hejre. |
Asio accipitrinus. | Mocsár bagoly. | Kortöret Ugle. |
Astur palumbarius. | Galambász héja. | Househők, Duehők. |
Bernicla leucopsis. | Pofás bernikla. | Hvidvinget Gås. |
Botaurus stellaris. | Bölömbika. | ? |
Branta bernikla. | Bernikla-lúd. | Hvidkindet Gås. |
Bubo ignavus. | Fülesbagoly. | Őrugle. |
Bucephala clangula. | Jeges rucza. | Hvinand, Skjærand. |
Calidris arenaria. | Fövenyfutó. | Sandlőber. |
Cerchneis tinnucula. | Vércse. | Tårnfalk. |
Certhia familiaris. | Fatetű-madár. | Trækryber. |
Charadrius apricarius. | Aranylile. | Hejlo, Akerlo.* |
Charadrius morinellus. | Mornell-lile. | Rundfugl, Pomeransfugl.* |
Chelidon urbica. | Fehérhasú fecske. | Tagsvale. |
Ciconia alba. | Gólya. | ? |
Cinclus aquaticus. | Vízi rigó. | Fossekal, Elvekonge.* |
Columba oenas. | Vadgalamb. | ? |
Cotile riparia. | Marti fecske. | Strandsvale. |
Colymbus Adamsi | Adams-búvár. | ? |
Colymbus arcticus. | Sarki búvár. | Storlom.* |
Colymbus glacialis. | Jeges búvár. | Islom. |
Colymbus septentrionalis. | Északi búvár. | Rődstrubbet-Lom. |
Coracias garrula. | Szalakóta. | Gråråke. |
Corvus corax. | Holló. | Ravn, Kork. |
Corvus cornix. | Szürke varjú. | Kråke. |
Corvus frugilegus. | Fekete varjú. | Blåkråke. |
Coturnix dactylisonans. | Fürj. | Vaktel. |
Cuculus canorus. | Kakuk. | Gjők. |
Cygnus musicus. | Éneklő hattyú. | Sangsvane. |
Cygnus minor. | Kis hattyú. | Liden Sangsvane. |
Cypselus apus. | Kazári fecske. | Tårnsvale. |
Dafila acuta. | Nyilas rucza. | Spidsand. |
Dryocopus martius. | Fekete horokály. | Sordspætte. |
Emberiza citrinella. | Sármány. | Gulspurv. |
Emberiza schśniclus. | Nádi sármány. | Sivspurv. |
Eniconetta Stelleri. | Steller-rucza. | Steuersand. |
Erismatura leucocephala. | Kékorrú rucza. | ? |
Erithacus luscinia. | Fülemile. | ? |
Erithacus philomela. | Magyar fülemile. | ? |
Erithacus rubecula. | Vörösbegy. | Rődkjælk. |
Erithacus suecicus. | Kékbegy. | Blåkjælk. |
Falco gyrfalco. | Nemes-sólyom. | Jagtfalk. |
Falco peregrinus. | Vándorsólyom. | Pilegrimsfalk. |
Falco regulus. | Téli sólyom. | Dværfalk. |
Ficedula trochilus. | Fitiszmadár | Lővsanger. |
Ficedula borealis. | Sarki fitisz. | ? |
Fratercula arctica. | Jégvágó. | Lunde. |
Fringilla cślebs. | Pintyőke. | Bogink. |
Fringilla montifringilla. | Téli pinty. | Bjergfink. |
Fulica atra. | Szárcsa. | Blishőne. |
Fulix marila. | Kormos rucza. | Bjergand. |
Gallinago major. | Dupla sneff. | Dobbelt-Bekasin. |
Gallinago scolopacina. | Ács-sneff. | Mækregauk.* |
Garrulus infaustus. | Jós-szajkó. | Lavskrike. |
Gecinus canus. | Szürke harkály. | Gråspætte. |
Graculus carbo. | Kárakatna. | Skarv, Kvitlåring. |
Graculus cristatus. | Üstökös kárakatna. | Topskarv. |
Grus cinerea. | Darú. | Trane. |
Haematopus ostralegus. | Csiganyitogató. | Kjaeld.* |
Haliaëtus albicillus. | Réti sas. | Havőrn. |
Harelda glacialis. | Sellő-rucza. | Havelle. |
Hirundo rustica. | Füsti fecske. | Tagsvale. |
Hydrochelidon fissipes. | Kormos halászka. | ? |
Lagopus alpinus. | Havasi fajd. | Fjeldrype, Skarerype.* |
Lagopus subalpinus. | Sarki fajd. | Lirype, Dalrype.* |
Lanius excubitor. | Bábaszarka. | Varsler. |
Larus argentatus. | Ezüstös sirály. | Sőing. |
Larus canus. | Viharsirály. | Fiskemåge.* |
Latin: | Magyar: | Norvég: |
Larus eburneus. | Hósirály. | Hvidmåge. |
Larus fuscus. | Fakó sirály. | Sildemåge.* |
Larus glaucus. | Jeges sirály. | Stor hvidvinget Måge.* |
Larus marinus. | Dolmányos sirály. | Svartbag, Havmåge.* |
Larus ridibundus. | Kaczagó halászka. | ? |
Limosa lapponica. | Lapp-lotyó. | Langsnæbbe. |
Mareca penelope. | Fütyülő rucza. | Brunnake. |
Mergulus alle. | Allebukó. | Alkekonge. |
Mergus merganser. | Muszka búvárkacsa. | Stor-Fiskeand. |
Mergus serrator. | Vágó kaczagó. | Siland. |
Mergus albellus. | Kis kaczagó. | Hoid Fiskeand. |
Motacilla alba. | Fehér barázdabillegető. | Linerle. |
Motacilla flava. | Sárga barázdabillegető. | Gulerle. |
Muscicapa atricapilla. | Kucsmás legyész. | Sort- Fluesnapper. |
Muscicapa grisola. | Szürke legyész. | Grå-Fluesnapper. |
Nucifraga caryocatactes. | Mogyorószajkó. | Nőddekræke. |
Numenius arcuatus. | Gojzer. | Storspove.* |
Nyctea scandiaca. | Hóbagoly. | Sneugle. |
Nyctale Tengmalmi. | Gatyás kuvik. | Perleugle. |
Nyctiardia nycticorax. | Vak varjú. | ? |
Oidemia fusca. | Füstös rucza. | Sjőrre.* |
Oidemia nigra. | Fekete rucza. | Svartand. |
Orites caudatus. | Őó. | Stjærtmejse. |
Ortygometra crex. | Haris. | Agerrikse |
Ortygometra porzana. | Vizicsirke. | ? |
Otocoris alpestris. | Havasi pacsirta. | Bjerglærk, Landlerke. |
Pandion haliaëtus. | Halászsas. | Fiskörn. |
Parus borealis. | Sarki czinke. | Hæntite. |
Parus cinctus. | Örvös czinke. | Laplandsmejse. |
Parus major. | Szénczinke. | Kjödmejse. |
Passer domesticus. | Házi veréb. | Gråspurv. |
Phalaropus fulicarius. | Lapicz víztaposó. | Bredsnæbbet-Svőmsneppe. |
Phalaropus hyperboreus. | Víztaposó. | Svőmsneppe.* |
Philomachus pugnax. | Pajzsos madár. | Brushane. |
Pica rustica. | Szarka. | Skjære.* |
Picoides tridactylus. | Háromújjú harkály. | Tretået Spætte. |
Picoides major. | Tarka harkály. | Stor Flagspætte. |
Picoides minor. | Hőcs-harkály. | Liden Flaespætte. |
Pinicola enucleator. | Kampós-süvöltő. | Konglelit. |
Plectrophanes nivalis. | Hósármány. | Snespurv.* |
Plectrophanes lapponica. | Lappsármány. | Laplandsspurv. |
Podiceps auritus. | Füles-vöcsök. | Sortkravet-Toplom. |
Podiceps griseigena. | Pofás-vöcsök. | Grastrubbet-Toplom. |
Pratincola rubetra. | Csaláncsúcs. | Buskskvætte. |
Pyrrhula major. | Süvöltőmadár. | Dompap. |
Querquedula crecca. | Csörgő-rucza. | Krikant. |
Recurvirostra avozetta. | Gulipán. | ? |
Regulus cristatus. | Narancsmadár. | Fuglekonge. |
Rissa tridactyla. | Háromújjú sirály. | Krykje.* |
Ruticilla phoenicurus. | Kerti vörösfark. | Rődstjert. |
Saxicola cenanthe. | Hontmadár. | Stendulp. |
Scolopax rusticola. | Szalonka. | Rugde. |
Somateria mollissima. | Dunnakacsa. | Eiderduk, Efugl, Edderfogl.* |
Somateria spectabilis. | Bütykös dunnakacsa. | Ekonge. |
Squatarola helvetica. | Helvét lile. | Kystbrokfagl. |
Stercorarius parasiticus. | Halfarkas. | Tyvjo, Leverjo.* |
Sterna fluviatilis. | Küszvágó-csér. | Makreltærne. |
Sterna macroura. | Nyílfarkú-csér. | Rődsnæbbet-Tærne. |
Strepsilas interpres. | Kőforgató. | Stenvælter. |
Sturnus vulgaris. | Seregély. | Stær. |
Sula bassana. | Szula. | Havsule. |
Surnia ulula. | Karvalybagoly. | Hőkugle. |
Sylvia atricapilla. | Barátka. | Munk, Sorthśtte. |
Sylvia hortensis. | Kerti poszáta. | ? |
Syrrhaptes paradoxus. | Pusztai talpastyúk. | ? |
Syrnium aluco. | Lappbagoly. | Lapplands Ugle. |
Syrnium lapponicum. | Erdei bagoly. | Katugle. |
Tadorna vulpanser. | Ásólúd. | Fagergas. |
Tetrao bonasia. | Császármadár. | Jerpe. |
Tetrao hybridus. | Fattyú-fajd. | ? |
Tetrao tetrix. | Nyír-fajd. | Årfugl. |
Tetrao urogallus. | Süket-fajd. | Tiur.* |
Totanus calidris. | Vöröslábú czankó. | Gråkjæld.* |
Totanus fuscus. | Füstös czankó. | Vaskjæld. |
Totanus glottis. | Hangos czankó. | Glutsnipe. |
Totanus glareola. | Fenyér czankó. | Grőnbenet-Sneppe. |
Tringa alpina. | Havasi partfutó. | Foranderlig Strandvibe. |
Tringa canutus. | Angol partfutó. | Stor-Strandvibe. |
Tringa maritima. | Tengeri partfutó. | Fjærepist. |
Tringa minuta. | Törpe partfutó. | Liden Strandvibe. |
Tringa subarquata. | Sarlós partfutó. | Spovenebbet Strandvibe. |
Tringa Temmincki. | Temminck partfutó. | Temminck Strandvibe. |
Tringoides hypoleucus. | Villantó partfutó. | Strand-Snipe. |
Turdus iliacus. | Borosrigó. | Rödvingetrost. |
Turdus merula. | Feketerigó. | Sortrost. |
Turdus musicus. | Sárgarigó. | Måltrost. |
Turdus pilaris. | Fenyőrigó. | Grærost, Fjeldtrost. |
Turdus torquatus. | Örvösrigó. | Ringtrost. |
Turtur auritus. | Gerle. | ? |
Upupa epops. | Büdösbanka. | Hærfugl. |
Uria Brünnichii. | Brünnich Uria. | ? |
Uria grylle. | Vakogó Uria. | Tejste. |
Uria lomvia. | Totyogó Uria. | Lomvie. |
Uria Mandti. | Mandt Uria. | ? |
Vanellus cristatus. | Bíbicz. | Vibe. |
Xema minutum. | Törpe sirály. | ? |
Xenus cinereus. | Szürke lotyó. | ? |
Holló. Corvus corax |
4
|
|
Szarka. Pica rustica. |
1
|
|
Fitisz. Ficedula trochilus. |
2
|
|
Nádika. Acroceph. phragmitis. |
2
|
|
Borosrigó. Turdus iliacus. |
9
|
|
Fenyőrigó. Turdus pilaris. |
5
|
|
Kékbegy. Erithacus suecicus. |
3
|
|
Hontmadár. Saxicola oenanthe. |
6
|
|
Fehér barázdabillegető. Mot. alba. |
1
|
|
Sárga barázdabillegető. Mot. flava. |
7
|
|
Réti pityér. Anthus pratensis. |
5
|
|
Rőttorkú pityér. Anthus cervinus. |
10
|
|
Havasi pinty. Fringilla montifringilla. |
2
|
|
Zsezse. Acanthis linaria. |
6
|
|
Hósármány. Plectrophanes nivalis. |
6
|
|
Havasi pacsirta. Otocoris alpestris. |
2
|
|
Sarki fajd. Lagopus subalpinus. |
4
|
|
Arany lile. Charadr. apricarius. |
2
|
|
Sárjáró juhászka. Aegial. hiaticula. |
7
|
|
Csiganyitogató. Haemat. ostralegus. |
5
|
|
Vereslábú czankó. Tot. calidris. |
11
|
|
Havasi partfutó. Tring. alpina. |
2
|
|
Temminck partfutó. Tring. Temmincki. |
8
|
|
Északi búvár. Colymb. septentrionalis. |
1
|
|
Dunnakacsa. Som. mollissima. |
3
|
|
Halfarkas. Stercor. parasiticus. |
1
|
|
Ezüstös sirály. Larus argentatus. |
4
|
|
Dolmányos sirály. Larus marinus. |
3
|
|
Háromújjú sirály. Rissa tridactyla. |
41
|
|
Sarki csér. Sterna macroura. |
2
|
|
Üstökös kárakatna. Grac. cristatus. |
12
|
|
Vakogó uria. Uria grylle. |
6
|
|
Totyogó uria. Uria lomvia. |
1
|
|
Jégvágó. Fratercula arctica. |
1
|
|
Alka. Alca torda. |
4
|
|
Összesen |
192
|
A * jegyűeket mi szedtük, a többieket a tromsői muzeum ajándékozta.
Falco regulus Pall. Tromső |
2
|
|
*Ficedula trochilus L. Tromső |
3
|
|
*Acrocephalus phragmitis Bechst. Tromső |
5
|
|
*Turdus iliacus L. Tromső |
4
|
|
*Turdus torquatus L. Lofoten |
3
|
|
Erithacus suecicus L. Tromsdal |
6
|
|
*Anthus cervinus Pall. Grindő |
6
|
|
*Motacilla flava L. Tromsdal |
4
|
|
*Acanthis linaria L. Tromsdal |
2
|
|
*Lagopus subalpinus Nils. Tromső |
11
|
|
*Aegialites hiaticula L. Kvalő |
6
|
|
Hæmatopus ostralegus L. Sarkkör |
4
|
|
Numenius arquatus L. Tromső |
1
|
|
*Totanus calidris L. Tromső |
8
|
|
*Trina Temmincki Leisl. Kvalő |
3
|
|
Colymbus arcticus L. Lofoten |
1
|
|
Colymbus septentrionalis L. Lofoten |
2
|
|
Mergus serrator L. Lofoten |
2
|
|
Somateria mollissima L. Grindő |
5
|
|
Phalaropus hyerboreus L. Porsanger |
2
|
|
*Larus argentatus L. Riső |
5
|
|
*Larus fuscus L. Lődingen |
3
|
|
*Larus canus L. Hukő |
1
|
|
Larus glaucus L. Spitzbergen |
1
|
|
Larus marinus L. Sarkkör |
2
|
|
* Rissa trydactyla L. Sværholt |
7
|
|
Sterna fluviatilis L. |
1
|
|
Sterna macroura Naum. Grindő |
2
|
|
*Graculus cristatus Temm. Riső |
5
|
|
*Graculus carbo L. Finmarken |
2
|
|
*Uria grylle L. Riső |
4
|
|
*Uria lomvia L. Finmarken |
3
|
|
*Uria Mandti Licht. Novaja Zemlja |
1
|
|
Mergulus alle L. Spitzberga |
1
|
|
Fratercula arctica L. Finmarken |
2
|
|
Alca torda L. Fuglő |
3
|
|
Összesen |
123
|